‘Yıkılacak Duvarlar’ın yasaklanması Meclis’e taşındı

DİYARBAKIR – HDP’nin evvelki devir Eş Genel Lideri Figen Yüksekdağ’ın “Yıkılacak Duvarlar” isimli şiir kitabına getirilen toplatma ve imha kararı Meclis’e taşındı. Urfa milletvekili Ayşe Şoför, kitabın yasaklanması hakkında, “20 yılda gelinen durumu ve uygulanan anti-demokratik tavrı gözler önüne sermektedir” dedi.

Kitabın yasaklanmasıyla ilgili Sürücü’nün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde, şu sözlere yer verildi: “Partimizin evvelki devir Eş Genel Lideri Figen Yüksekdağ’ın ‘Yıkılacak Duvarlar’ şiir kitabına ‘örgüt propagandası’ teziyle, Antalya 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karara nazaran kitabın basım, dağıtım ve satışı yasaklandı. Toplatılarak el konulan nüshalarının ise imha edilmesi istenmiştir.

Figen Yüksekdağ’ın ‘Yıkılacak Duvarlar’ isimli kitabında ‘Bulutlu Başım’ isimli yazıda yer alan ‘yokluğun kıyısında kıvranıyor insanlık, bodrumlar yanarken, karanlıkla kundaklanırken, ıssız konutlardaki bebeler ve başından vurulurken’ dizeleri maksat alınmıştır. Bulutlu Başım şiirinde yer alan ‘ıssız konutlardaki bebeler’ dizesinin ise örgüt üyelerinin övmek olduğunu öne sürülmüştür. Akp İktidarı, kitap yasaklarının, şiir okumanın ve yazmanın cürüm sayıldığı günlerin geride kaldığı argümanıyla meydanlarda yaptığı seçim propagandaları hala arşiv kayıtlarında dururken alınan bu karar 20 yılda gelinen durumu ve uygulanan anti-demokratik tavrı gözler önüne sermektedir.”

HANGİ ‘TERÖR FAALİYETİNİN’ ÖNÜNE GEÇİLDİ

Ayşe Şoför, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları sordu:

1. Evvelki periyot Eş Genel Liderimiz Figen Yüksekdağ’ın kaleme aldığı ve tarafınızca kriminalize edilen şiir kitabı yasaklanarak hangi “terör faaliyetinin” önüne geçilmiştir?

2. Figen Yüksekdağ’ın “yokluğun kıyısında kıvranıyor insanlık, bodrumlar yanarken, karanlıkla kundaklanırken, ıssız konutlardaki bebeler ve başından vurulurken” dizelerine karşı iktidarınız neden yasakçı bir hal sergilemiştir?

3. Genel liderinin şiir okumaktan ceza aldığı bir partinin iktidarında yaşanan bu trajikomik hadiseye ait bir açıklama da bulunacak mısınız?

4. 1980 darbesinde yaşanan kitap yasaklarına ait ne düşünüyorsunuz?

DEMİRTAŞ’TAN TAKVİYE AÇIKLAMASI

Edirne Cezaevi’nde 5 yılı aşkın müddettir tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri HDP eş genel lideri Selahattin Demirtaş da toplumsal medya üzerinden bugün yaptığı açıklamada Figen Yüksekdağ’a dayanak verdi. Demirtaş, “Nereden toplatacaksınız? Sevgiyle yer ettiği yüreklerden mi, iz bıraktığı beyinlerden mi” sözlerini kullandı. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.