Yanlış tedavi gören iş insanı adalet bekliyor

Hayri Yazıcı, coronaya yakalandı. Verilen ilaç yüzünden 7 ay ağır bakımda kaldı. Bu kusura ait iddianame düzenlendi. Yazıcı’nın şikayetçi olduğu şüpheliler için 6 yıl 8 ayakadar mahpus cezası istendi. Hekim hakkındaki evrak ayrıldı.

Grand Yazıcı Otelleri’nin sahibi Hayri Yazıcı, İstanbul Taksim’de Covid-19 tedavisi gördüğü özel hastanede kendisine parayla satılan ilaç yüzünden mevtten döndüğünü belirterek hata duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın akabinde, hastane yöneticisi, eczacı ve eczane çalışanı hakkında, “kişilerin hayatını ve sıhhatini tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapma ve satma” kabahatlerinden iddianame düzenlendi.

BAŞVURU YAPILMADI

İddianamede, Hayri Yazıcı’ya yönetici A.K. tarafından satılan ‘remdesivir’ etken unsurlu ilacın tabip A.Ç.B. tarafından uygulandığı aktarıldı. Sıhhat Bakanlığı’nın savcılığa verdiği karşılıkta, ilacın ruhsat firması tarafından Türkiye’ye bağışlandığı, Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü aracılığıyla hastalara ulaştırıldığı belirtildi. Hayri Yazıcı hakkında ‘remdesivir’ etken maddeyi içeren ilacın kullanımına ait kayıtlı bir müracaatın bulunmadığı bildirildi.

1200 DOLAR’A SATILDI

Hastanede yönetici olan A.K. tabirinde, ilacı satmadığını, bir eczaneden bulduğunu, 1200 Dolar civarındaki fiyatı de Yazıcı’nın kızı ve damadının ödediğini belirtti. İlacın satın alındığı eczanenin sahibi A.E.T. de ilacın nereden temin edildiğini bilmediğini söyledi. İlacı temin eden eczane çalışanı G.K. ise şunları söyledi: “2021 Ocak ayında eczaneye biri geldi. İlacı yakını için yurt dışından getirtmiş, yakını vefat ettiği için satmak istiyordu. İlacı aldım, satılırsa parasını vereceğimi söyledim. Hastaneden aradılar ilacı sordular. Gelen kuryeye ilacı verdim, kurye 8 bin TL getirdi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.