Windows 11 Moment 3 Güncellemesi Yakında Geliyor

Microsoft, Windows 11 ile birlikte bambaşka bir güncelleme serüvenine başlamıştı. Artık “Moment” adı verilen güncelleme paketleriyle birlikte her özellik her an kullanıcılara sunulabilir. Başka bir deyişle, artık Windows 10’da yılda iki kez sunulan büyük özellik güncellemelerini beklememiz gerekmiyor.

Düzenli olarak güncellenen Windows 11, Şubat ayında Moment 2 güncellemesine kavuştu. Görünüşe göre işletim sistemine yeni özellikler getirecek olan “Moment 3” uzaklarda değil. Teknoloji devi, yaklaşan Windows 11 sürüm 22H2 “Moment 2” güncellemesi için yanlışlıkla bir destek belgesi yayınladı. Düzenlenen belge, aynı zamanda Mayıs ya da Haziran ayında çıkması beklenen “Moment 3 “ün varlığını da doğruluyor.

Microsoft ekipleri şu sıralar Moment 3 güncellemesi için çalışıyor. Windows Insider kanallarına ulaşan derlemelerde sayısız yeni özellik var. Ancak hangi özelliklerin Moment 3 paketine dahil olacağını bilmiyoruz. Yaklaşan sürüm henüz test aşamasında, ancak Moment 3 ile gelmesi beklenen bazı yenilikler var.

Görev çubuğu saatine saniyeler geri geliyor. Aslında bu değişiklik Moment 2 için bekleniyordu fakat sonraki sürüm için ertelendi. Bunun yanında, Dosya Gezgini şimdi ‘Erişim Tuşları (Access Keys)’ adında bir özellik alıyor. Özelliğe sağ tıklanarak klavye ile açılabilen içerik menüsü aracılığıyla erişilebiliyor. Burada kopyalama, kesme ve yapıştırma gibi günlük işlemlerin üzerinde klavye kısayollarını göstererek kullanıcıların basit bir tuşa basarak bu işlemleri tetiklemek mümkün. Beklenen farklı yeniliklere kısaca bakacak olursak:

  • Sistem çökme dökümleri: Microsoft, Görev Yöneticisi aracılığıyla çekirdek veya tam kilitlenme dökümü oluşturmanıza olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyor. Mavi ekranlar nedeniyle Windows tarafından oluşturulan “dump (DMP)” dosyalarını hatırlarsınız. Artık Görev Yöneticisini kullanarak canlı kilitlenme dökümleri oluşturabileceksiniz. Bu özellik, çökme anındaki sistem belleği kayıtlarını içerdiğinden dolayı sorunları çözme konusunda özellikle kullanışlı olabilir.
  • Şirket, Başlat menüsünde “Önerilenler” kısmını “Sizin için” olarak yeniden adlandırıyor.
  • Bildirimlerde 2FA kodları: Artık 2FA kodları bildirimlerden kolayca kopyalanacak ve farklı pencerelere yapıştırılabilecek.
  • Canlı altyazı özelliği üzerinde bazı geliştirmeler yapılmakta.
  • Sesli erişim daha hızlı şekilde çalışacak ve daha fazla dili destekleyecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*