Vladimir Zelensky: Odessa saldırısı küçümseyici bir akındır

Ukrayna-Rusya ortasındaki savaş devam ediyor.

Savaşa karşın Türkiye’nin öncülüğünde yapılan mutabakat ile Karadeniz’de oluşturulacak koridor ile tahıl krizi ortadan kaldırıldı.

İstanbul’da imzalanan muahedenin çabucak akabinde ise Ukrayna’nın en değerli limanlarından biri olan Odessa limanında büyük bir patlama meydana geldi.

Ukrayna, limanın Rusya füzeleri ile vurulduğunu açıklarken Rusya bu savları reddetti.

“Rusya’nın füze saldırısı, küçümseyici bir saldırıdır”

DHA’nın haberine nazaran Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky bahse ait bir açıklama yaptı.

Zelensky, akına ait yaptığı açıklamada, “Odessa limanına Rusya’nın füze saldırısı, küçümseyici bir ataktır. Tıpkı vakitte Rusya’nın siyasi durumlarına da bir darbe oldu.

Rusya ile bir cins diyaloğa, bir çeşit mutabakata muhtaçlık olduğu söyleniyorsa, neler olduğu görülmeli. İşgalciler artık kimseyi aldatamaz.

Bu atak sonucunda Odessa Sanat Müzesi binası da hasar gördü. Rus barbarlığı bizi zaferimiz için muhtaçlık duyduğumuz silahları elde etmeye daha da yaklaştırıyor” dedi.

“Taahhütlerinin güvenilirliğini baltalıyor”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, kelam konusu taarruzun yapılan muahedeyi baltaladığını belirterek, “ABD, Rusya’nın Odessa limanına yaptığı saldırıyı şiddetle kınıyor. Hücum, Rusya’nın besin tedarik eforlarını ve Ukrayna’nın ihracatı kapsamında dün mutlaklaşan mutabakata yönelik taahhütlerinin güvenilirliğini baltalıyor” dedi.

“Bizi de endişelendirdi”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, atağa ait Rus yetkililerle temas kurulduğunu belirterek, “Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar katiyetle bu akınla alakalarının olmadığını, mevzuyu çok yakından ve detaylı bir biçimde incelediklerini bize belirttiler.

Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız mutabakattan çabucak sonra bu türlü bir hadisenin meydana gelmesi sahiden bizi de endişelendirdi” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.