Vakalar 24 Saat İçerisinde Hayatını Kaybediyor! Dünyanın En Nadir Görülen Sendromu: Sirenomeli Deniz Kızı

İçeriğimizde sizler için Sirenomeli olarak da bilinen deniz kızı sendromunun ne olduğuna yer verdik. İçeriğimiz yeni doğan bebeklerde gözlemlenen ve oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen sendromla ilgili gebelik sürecinizde teşhis koymaya yeterli değildir. Şüphelenmeniz durumunda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/…

Sirenomeli olarak da bilinen deniz kızı sendromu bebeklerin kaynaşmış bacaklarıyla doğmasıyla meydana gelir.

Görünüşleri itibariyle deniz kızını andıran vakalar oldukça nadir. Dünya üzerinde bu sendroma sahip 300’e yakın vaka tespit edilmiş.

Sirenomeli sendromuna sahip bebeklerde gelişmemiş mesane, böbrek ve anüs; bunlarla beraber omurga ve iskelet sistemi deformasyonu ayrıca iç ve dış genital sistem kusurları görülmekte.

Sizleri 41 yaşında 3. çocuğuna hamile olan ve sancıları sebebiyle 28. haftasında acil sezaryen ile doğum yapan annenin bebeği ile tanıştıralım.

Doğum öncesinde teşhisli hiçbir hastalığı bulunmayan ve bununla beraber eşiyle arasında akrabalığı da söz konusu olmayan kadın düzenli takibi olmayan bir gebelik süreci geçirmiş.

Annesinin diyabet hastası olduğu öğrenilen kadında da düzensiz şeker gözlemlenmiş. Sezaryen ile doğum gerçekleştikten sonra bebekte solunum ve dolaşım problemleri görülmüş.

Kısa boyun, dar göğüs kafesi, genital bölgenin bulunmaması, tek ayak ve 9 parmak ile doğan bebek yeni doğan yoğun bakımına alınarak tedavisine başlanmış.

Deniz kızı sendromuna sahip bebeklerin çoğu böbrek, mesane gibi organlarının görevlerini yerine getirememesi nedeniyle 24-48 saat içerisinde hayatlarını kaybettikleri tespit edilmiş.

41 yaşındaki annenin bebeğinde de böbrekler, idrar torbası ve üreterlerin olmaması nedeniyle bebek hayatını kaybetmiş.

Az görülen ve ölümle sonuçlanan deniz kızı sendromunda gebeliğin erken döneminde tanı konulan ağır vakalarda gebeliğin sonlandırılması önerilmekte.

Bunun önüne geçilebilmesi için gebelik sürecinde düzenli takip ve özellikle kandaki glukoz seviyesinin düzenlenmesi önerilmekte.

İçeriğimiz gebelik sürecinizde teşhis koymaya yeterli değildir. Şüphelenmeniz durumunda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir