Uzman uyardı: Bilinçsiz yapılan spora dikkat!

Son günlerde dijital platformlarında sıkça karşılaşılan işlevsel fitness görüntüleri, spora yeni başlayanlar ve deneyimsizler için sakatlanma ve yaralanmaya davetiye çıkarıyor. Neredeyse tüm kas kümelerinin senkronize bir halde çalışmasını sağlayan bu idmanlar, yağ yakımını hızlandırarak bedeni şekillendirirken, kas kütlesini de artırarak bedene dayanıklılık kazandırıyor. Uzmanlar bu tıp antrenmanların uzman nezaretinde ve şahsa özel uygulanması gerektiği noktasında uyarıyor. 

Hareketli ömrün ehemmiyetine yönelik giderek artan farkındalığın işlevsel fitness idmanlarını profesyonel atletlerin monopolünden çıkardığını belirten spor fizyoterapisti İhsan Taha Torğut, “Fonksiyonel fitness ve düzeltici antrenmanlar, toplumsal medya platformları sayesinde her kısımdan insanın hayatına sürdürülebilir bir boyut getiriyor. Burada hedef kalori harcamak değil. Lakin tüm kasların senkronize bir biçimde harekete geçirilmesi sayesinde bedendeki en çetin yağlardan bile kurtulmak mümkün. Sıçrama, itiş, çekiş, dönme, eğilme ve oturma üzere paternlerin setler halinde ve zorluk derecesi artırılarak yapıldığı bu cins antrenmanlardan randıman alabilmek için hakikat biçimde uygulanması gerekiyor. Sakatlıktan da koruyan işlevsel idman, bilinçsizce yapılan 1 saatlik koşmaya ya da 40 dakikalık yüzmeye bedel bir kalori harcatıyor” dedi.  

KAS KÜTLESİ ARTIRMA VE YAĞ YAKMANIN ENTEGRE FORMÜLÜ 

Sağlıklı hayatın anahtarını sunan işlevsel fitness antrenmanlarının kilo vermeyi desteklediğini kaydeden İhsan Taha Torğut, “Vücudu çok zorlamayan kısa periyodik lakin çok sayıda idmandan oluşan sistemli işlevsel fitness uygulaması, bedenin yağ oranını azaltıyor. Aslında kuvvet idmanlarında anaerobik kapasite takviyesiyle yağ yakımı hızlandırılıyor. Dumbell, direnç bandı, barfiks aleti üzere ekipmanlardan faydalanarak kaslar kuvvetlenirken, bedenin kendi yüküyle yapılan plank, squat, lunge, burpee, mekik, imtihan üzere idmanlarla metabolik kondisyon artıyor ve yağ yakımı hızlandırılıyor. İşlevsel fitness, kas artırmaya ve yağ yakımına yönelik idmanlara entegre bir yapı kazandırıyor” sözlerinde bulundu.  

UZMAN TAKVİYESİ ŞART 

Fonksiyonel fitness antrenmanlarının uzman dayanağı alınarak meskende inançlı bir biçimde yapılabileceğini belirten Torğut, “Kısa müddette bedene form kazandıran işlevsel fitness uygulamasının kişinin spor geçmişine, anlık kondisyon, esneklik, mobilite ve kas kuvvetine bağlı olarak şahsa özel uygulanması gerekiyor. Bu ögeler dikkate alınmadan, meskende bilinçsizce yapılan idmanlar çeşitli sakatlıklara ve yaralanmalara davetiye çıkarıyor. Kürek Ulusal Kadrosu ve Hentbol A Ulusal Takımı’nın spor fizyoterapisti olarak işlevsel fitness ve düzeltici idmanların sakatlıkların yanı sıra, çeşitli yaralanmalara da neden olduğuna şahsen şahitlik ettim. Bilhassa işlevsel fitnessla yeni tanışanlarda risk çok daha fazla. Bu nedenle internette ve toplumsal medya platformlarında sıkça rastlanan görüntülerdeki antrenmanları uygulamadan evvel bir uzmana danışılması ve fizyoterapist tarafından risk haritası belirlenmesinde yarar var” diye uyardı. 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.