Türkiye’nin Suriye operasyonu: Kanlı ittifakın gerisinden Rusya ve İran çıktı

Son haftalarda Türkiye’nin Suriye’ye mümkün bir askeri operasyon düzenleme ihtimali uygunca belirginleşirken, Arap medyası, terör örgütü YPG ile birlikte İranlı ve Suriyeli terör örgütü ve kümelerin Türkiye’ye karşı bir “operasyon merkezi” oluşturduğu ortaya çıktı. Merkezin gerisinde ise Rusya ve İran’ın olduğu öne sürüldü.

Türkiye’nin hudut güvenliğini sağlamak için Suriye’nin kuzeyine askeri bir operasyon yapma ihtimali her geçen gün artarken, Arap medyasından dikkat cazip olduğu kadar kaygı yaratan da bir sav geldi.

ABD merkezli medya kuruluşu Al-Monitor’da yer alan haberde, Türkiye’nin mümkün operasyonu ile ilgili açıklamaların gelmesinin akabinde terör örgütlerinin, Rusya ve İran ile bir ortaya gelerek bir operasyon merkezi oluşturduğunu öne sürüldü.

MEHMETÇİK’E KARŞI SAVAŞACAKLAR

İddiaya nazaran Suriye’de varlığını sürdüren birçok terör örgütü bir ortaya geldi ve “Kuzey Yıldırım” ismini veren bir merkez kurdu. Bu merkez ise Halep’in kuzeyinde konumlanan bir Rus askeri üssünde bulunuyor. Operasyon merkezinde ise hangi terör örgütlerinin olduğunun bilgisine erişildi.

Haberde, bu merkeze giriş hakkı olan terör örgütleri ortasında terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG, İran’ın desteklediği Fatemiyoun, Hizbullah’la ilişkili bir küme ve Suriye rejimine bağlı küme ve birliklerin olduğu belirtildi.

Türkiye zıddı bu kirli ittifakta 600 kişinin olduğu beliritilirken bu sayıya Şam rejiminin askerlerinin sayısının eklenmediği de kaydedildi. Al-Monitor’da yer alan haberde operasyon merkezinde hangi kümenin kaç “üst düzey” temsilcisi olduğuna dair de sayılar verildi.

TERÖRİSTLER İDARE KADEMESİNDE

Edinilen bilgiye nazaran operasyon merkezinde 2 Rus, 3 İran İhtilal Muhafızları’ndan temsilci yer alırken terör örgütü PKK’dan 3 kişi ve Şam rejiminden de 2 kişinin bulunduğu kayıtlara geçti.

Kaosun ve şiddetin yıllardır bitmediği Suriye’de ortalarında terör örgütlerinin de olduğu bir kümenin Türkiye zıddı bir oluşum içinde olduğu öğrenildi.

Al-Monitor’da yer alan haberde, “Kuzey Yıldırım operasyon merkezinin hedefi askeri cepheyi direktör ve çatışmaları koordine ederek, çekilme sonunu belirleyerek muhtemel bir Türkiye atağında YPG’ye dayanak sağlamak” denildi.

Omurgasını terör örgütü PKK’nın uzantısı olan YPG/PYD’nin oluşturduğu ve sırtını ABD’ye dayayan Suriye Demokratik Güçleri’nden bir isim Al-Monitor’e açıklamalarda bulundu. İsmini açıklamayan terörist, “Bu operasyon merkezini oluşturan ülke Rusya ve Suriye rejimine baskı yapan İran ve PKK. İran Şii yoğunluğun olduğu bölgeleri korumak istiyor. Görüşmeler Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’ye askeri operasyonu gündeme getirdiğinden beri devam ediyor” dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK RESMEN BASKI YAPMIŞ

Öte yandan Kandil’deki PKK elebaşlarının da Suriye Demokratik Güçleri’yle görüşmeler yaptığını ve Suriye ve İran güçlerine “Türkiye’ye karşı direnin” daveti yaptığı da öne sürüldü. Açıklamalarda bulunan terörist, “Bu sebeple Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye’nin saldırısı durumunda Şam idaresine takviye vereceklerini açıkladı” dedi.

Suriye’de belirsizlik devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Mayıs’ta Suriye’nin kuzeyine ve Türkiye hududunun 30 kilometre ötesine bir askeri operasyon düzenlenebileceğini açıklamıştı. Suriye Demokratik Güçleri’ni bölgeden uzaklaştırmak ve Suriyeli mültecileri tampon bölgeye yerleştirmek için bu türlü bir atılım yapılmasının gündemde olduğunu duyurmuştu. Türkiye’nin Menbiç ve Tel Rıfat bölgelerine operasyon düzenleyebileceği belirtilmişti.

Türkiye’nin gündeme getirdiği askeri operasyonu ABD ve Rusya karşı çıktıklarını resmi olarak duyurmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.