TİP’ten Bayan Emeği Paneli: Çok çalışıyoruz fakat çok fakiriz

İZMİR – İzmir Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Bayan Emeği Paneli’ne Melda Yaman, Bilge Seçkin Çetinkaya, Ebru Pektaş, Sinem Yıldız ve Hülya Gülbahar konuşmacı olarak katıldı.

‘Günümüz kapitalist toplumlarında bayan emeği’ başlığında konuşma yapan Müellif Doç. Dr. Melda Yaman “Kapitalizm kendi tekrar üretim şartını, kriz vakitleri da dahil olmak üzere, bayanların fiyatlı ve fiyatsız emeği üzerinden sağlıyor. Kriz periyotlarında hanenin gereksinimleri için bayanlar da çok düşük fiyatlarla istihdama katılıyor. Sermaye için elverişli bir emek havuzu oluşturuyor” dedi.

İŞ ÖMRÜNDE AYRIMCILIK

Türkiye’de bayan istihdamı gündemi üzerine sunum gerçekleştiren Siyaset Bilimci ve TİP Parti Meclisi Üyesi Bilge Seçkin Çetinkaya, toplamda bayanların erkeklerden dört yıl fazla çalıştığına dikkat çekerek, “Çok çalışıyoruz fakat çok fakiriz. Bayan çocukluğu olduğu vakit da istihdam piyasasında daha az kazanıyor. 189 ülkeyi kapsayan araştırmada, pandemiden evvel bile erkeklerin iş gücüne iştiraki yüzde 97 iken, annelerin yüzde 55. Anaların hakkı ödenmez, hakikaten de ödenmiyor” sözlerini kullandı.

‘NEOLİBERALİZM YÜZÜNDEN BOŞLUKLARI BAYANLAR DOLDURUYOR’

Bakım emeği ve görünmeyen emek üzerine konuşan İleri Haber Müellifi Ebru Pektaş ise “Kapitalizm, bayan emeği üzerinde epeyce devrimci ve yıkıcı bir fonksiyon görmüştür. 80’li yıllardan beri neoliberalizm yüzünden, boşlukları bayanlar dolduruyor” değerlendirmesinde bulundu.

TİP Bilim Heyeti ve Göç Kurulu Üyesi Sinem Yıldız Göçmen, bayan emeği üzerine yaptığı konuşmada, “Hem emek hem çaba süreçlerine mülteci bayanları dahil etmemiz gerekiyor” diyerek, dünyadan ve Türkiye’den datalarla mülteci bayanların yaşadıkları problemlerin altını çizdi.

Avukat Hülya Gülbahar ise şimdiki sıkıntılar ve hukukun başlığı alanında değerlendirmeler yaparak “Her şeyi metalaştıran bu sisteme karşı yeni çaba alanları yaratmalıyız. Bakım emeği alanı, bu manada bize kıymetli deneyimler sunmaktadır” tabirlerini kullandı. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.