Tanrıça Athena’nın 2 bin 300 yıllık heykel başı birinci kere kendini gösterdi

Yunan mitolojisinde rablerin başı Zeus ile Zeus’un birinci eşi hikmet tanrıçası Metis’in çocuğu savaş ve barışın tanrıçası ‘Athena’ya ilişkin heykel başı, İzmir Arkeoloji Müzesi’nin fuaye salonunda tarih tutkunları için sergilenmeye başlandı. Bir cam fanusta, bulunduktan 27 yıl sonra birinci defa sergilenen yapıtın 18 santimetre uzunluğunda ve mermerden yapıldığı belirtildi.

1995 YILINDA BULUNDU

Müzede birinci kere sergilenen yapıtların tarih meraklılarının ilgisini çektiğini belirten İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü Uzmanı Elvan Tural Tercan, şu tabirleri kullandı:

“Tanrıça Athena’nın miğfer takmış bir heykelinin baş kısmı. Athena, erken periyotta konutun ve hanenin daim olmasıyla ilgili bir vazifesi var. Sanatı ve ilhamı da temsil eder. Esasen savaş ve barışın tanrıçası. Kentlerin yükseldiği Helen dünyasında, ismiyle kentinin bulunduğu bir tanrıça. Kente dair her şeyi haliyle barışı ve savaşı, adil olan bir çabayı temsil ediyor. Bu mermer baş 1995 yılında bulundu. Geliş yerini bilmiyoruz, bize farklı yollardan ulaşmış.

İLK DEFA SEGİLENİYOR

Geldiğinden bu yana depodaydı, birinci kere sergilenmeye başlandı. Athena’nın savaşçı ruhundan dolayı başında genelde miğferle temsil eder. Hoş bir bayan ve saçı toplu. Orta ölçekte bir heykelin başı olması olası. Genelde elinde bir kalkan ve mızrak olur. Tanrıça genelde kenti korur. Tapınaklarda yer alır. Kendi ismine düzenlenen şenliklerle onurlandırır. Atletik olimpiyat şovların olduğu şenliklerde bu eserler ödül olarak da verilebilir. Helenistik periyoda ilişkin 2 bin 300 yıllık bir eser. Ziyaretçiler müzedeki yapıtlara ilgi gösteriyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.