Sultangazi’de gecekondu yangını kundaklama çıktı

Yangın, 24 Temmuz Pazar günü saat 04.30 sıralarında, Merkez Habibler Mahallesi’nde meydana geldi. Yaşar Meşhur’a ilişkin gecekondunun yanında bulunan kömürlükte yangın çıktı. Yangın, gecekonduya da sirayet etti. Mahalle sakinleri kendi imkanlarıyla yangına müdahale ederken, bir yandan da durumu itfaiyeye bildirdi. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye gruplarının yaklaşık 1 saat süren çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Yangın sırasında Ünlü ailesinin konutta olmaması can kaybını önlerken, kömürlük kısım ve Meşhur’a ilişkin gecekondu küle döndü.

İBB İtfaiye Daire Başkanlığı Arnavutköy İtfaiye Küme Amirliği tarafından hazırlanan raporda, kömürlükte çıkan ve gecekonduya sirayet eden yangının kundaklama sonucu çıktığı değerlendirildi. Raporda, “Kömürlüğün bitişiğinde bulunan istiflenmiş haldeki tahta modüllerinin üzerine atılan rastgele bir açık ateş kaynağının tahta modüllerini tutuşturması sonucu yangın başlangıç olayının meydana gelmiştir” sözlerine yer verildi.

“AİLEM MESKENDE OLMUŞ OLSAYDI BÜYÜK FACİA OLURDU”

Yangın esnasında İstanbul dışında olan gecekondunun sahibi Yaşar Ünlü, “Kendim o gün kent dışındaydım. Komşularım bana durumu telefonla bildirdi. Geldiğimde her şeyin yanmış olduğunu gördüm. Yangın aşağıdan başlayıp yan komşumuza ilişkin kömürlüğe ardından gecekonduya sirayet ediyor. En büyük tesellim eşim ve çocuklarımın o gece Arnavutköy’e bir akrabamıza gitmeleridir. Burada olmuş olsalardı onlarda yanabilirdi. Yangından ötürü konutumda hiçbir şey kalmadı. Pantolon, gömlek kaldık. Şu anda sokakta kaldık. Çoluk, çocuk akrabalarımız da kalıyoruz” dedi.

YANGIN SONRASI HIRSIZLIK TEŞEBBÜSÜ İDDİASI

Yangından sonra gecekonduya gelen kişi ya da bireylerce hırsızlık teşebbüsünde bulunulduğunu öne süren Yaşar Ünlü, “Evi karıştırmışlar. Hırsız mı hurdacı mı? Onu bilmiyorum. Ancak yangından sonra yanmayan birtakım eşyalar karıştırılmış” diye konuştu.

“KİMSE İLE HASIMLIĞIM YOK”

35 yıldır Merkez Habibler Mahallesi’nde ikamet ettiğini söyleyen Ünlü, “Kimse ile hasımlığım yok. Kundaklama beklemiyordum, lakin kundaklama var.  Şüphelendiğim kimse de yok. Neden kundaklanmış olduğunu bilmiyorum. Kömürlük karşı komşumuza ilişkin. Onun husumetlisi olabilir. Zira benimle kimsenin bir sorunu yoktu” dedi. (DHA)

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.