Sinop’ta müsaadeli kenevir ekimi

Kenevir bir çok alanda kullanılan verimli bir eser olarak dikkati çekiyor. Fakat ekimi uyuşturucu husus ham unsuru de olduğu için makus niyetli kişilerlerce istismar edilmemesi için denetim altına alındı.

Yalnızca lif, sap ve tohum üretimi maksadıyla ekiliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen 19 vilayet ve bu vilayetlerin ilçelerinde sırf lif, sap ve tohum üretimi hedefiyle müsaade alan çiftçiler, kenevir ekimi çalışmaları sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kenevir yetiştiriciliği ve kontrolü” bahisli yönetmeliğinde belirlenen vilayetler ortasında yer alan Sinop’ta, müsaadeli kenevir ekimi devam ediyor.

Sinop’ta da kenevir ekim müsaadesi alan 2 üretici, Tarım Vilayet Müdürü Fatih Tedbir ve öbür yetkililerle birlikte kenevir ekimi yaptı.

Sinop’ta 37 dekar alanda müsaadeli kenevir ekimi yapılıyor

İHA haberine nazaran, Tarım Vilayet Müdürü Fatih Tedbir, Sinop’ta toplam 37 dekar alanda müsaadeli kenevir ekimi yapılacağını söyledi.

Tedbir, “Kenevirden elde edilen eserler tarım, sıhhat, dokuma, geri dönüşüm, otomotiv, mobilya, yiyecek, içecek, kağıt, inşaat ve kozmetik üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Üreticilerimize ve vilayetimize güzel olsun.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.