Sıfır masrafla 40 günde 6 bin lira gelir

İpekböceği yetiştiriciliğinin tekrar eski günlerine dönmesi ve bilhassa de bayanlara ek gelir kaynağı olması için çalışmalarını yürüten Mustafakemalpaşa Belediye Lideri Mehmet Kanar, üretici bayanları bu yılda ziyaret ederek takviye oldu.

Verimli toprakların ilçesi Mustafakemalpaşa’nın tarımda dünya markası olması için sürdürülebilir ve doğal tarıma yönelik eğitimler, fiyatsız toprak tahlili, tıbbi aromatik bitkiler ve katma pahası yüksek alternatif eserlerin yetiştirilmesine öncülük etmek, bal ormanı, kompostan gübre üretimi başta olmak üzere birçok kıymetli çalışmayı hayata geçiren Mustafakemalpaşa Belediyesi, çok değerli bir çalışmaya daha dayanak veriyor.

6 BİN TL GELİR SAĞLANIYOR

Mustafakemalpaşa Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü ve Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KOZABİRLİK) iş birliği ile kültürel bir miras olan ipekböceği yetiştiriciliği tekrar çiftçinin umudu oluyor. 100 yıllık klâsik ipekböceği yetiştiriciliği, sıfır masrafla 40 gün üzere kısa bir müddette sırf 1 kutu ile ortalama 6 bin TL gelir sağlıyor.

Bir vakitler âlâ bir geçim kaynağı olan ipekböcekçiliğini yaygınlaştırmak için aylar öncesinden çalışmalara başlanırken, yetiştiricilik yapmak isteyen çiftçilerin müracaatları alınarak baharla birlikte Koza Birlik ’ten temin edilen ve yumurtadan çıkmış olan larvalar fiyatsız olarak dağıtılıyor.

PROJE BU YIL ARTARAK DEVAM EDİYOR

Koza Birlik ile iş birliği geçtiğimiz yıl 25 yetiştirici ile başlayan projenin bu yıl artarak devam ettiğine dikkat çeken Mustafakemalpaşa Belediye Lider Kanar, Kestelek Mahallesini ziyarette bulunup, dut yapraklarının ortasından koza topladı.

Başkan Mehmet Kanar, “Kestelek Mahallemiz adeta bir üretim hane, Koza birlik iş birliğiyle başlayan bu serüven görüyorum ki hayli süratli ve verimli ilerliyor. Üretken bayanlarımızın her vakit destekçisi olmaya devam edeceğiz. Ziyaretimiz sırasında gerek mahallemizin gerek üretim hanenin eksiklerini tamamlamak için notlarımızı aldık, planlamamızı yaptık. Yüzyılları aşan ve katiyetle yaşatılması gereken özveri dolu bir iş. Ben yeri olan, gelir kazanmak isteyen, üretmek isteyen tüm hemşehrilerimizin sürece dahil olmaya davet ediyorum.” Biçiminde konuştu.

Her vakit çiftçilerin buyruğunda ve hizmetinde olduklarını da tabir eden Mehmet Kanar, hem fiyatsız ipek böceği yetiştiriciliği hem de tüm teklif ve talepler için 444 3 815 sınırından Mustafakemalpaşa Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü’ne ulaşmalarını istedi.
 

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.