Rusya’dan Türkiye’ye ‘operasyon’ iletisi: Suriye’deki siyasi tahlili ihlal edecek her türlü harekete karşıyız

Rusya Devlet Lideri Yardımcısı Yuri Uşakov, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Yuri Uşakov, Türkiye‘nin Suriye‘nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK‘ya yönelik muhtemel yeni operasyon adımlarına değindi.

Uşakov, Suriye’nin kuzeyine muhtemel bir operasyon konusunda Rusya‘nın, Suriye’deki siyasi tahlilin temel unsurlarını ihlal edecek her türlü harekete karşı olduğunu söyledi.

Uşakov, “Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt oluşumlara (YPG/PKK) karşı yeni bir operasyon konusuna gelince, bu bahis doğal olarak tartışılacaktır. Fırat Irmağı’nın doğusunda ayrılıkçılığı teşvik eden ABD faaliyetleri de dahil olmak üzere Suriye’deki siyasi tahlilin temel unsurlarını ihlal edecek her türlü aksiyona karşıyız” dedi.

Uşakov ayrıyeten, ülkesinin, BM Güvenlik Kurulu kararlarına ve Astana formatındaki kararlara nazaran hareket ettiğini belirterek, “Bu konular, Suriye’nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne saygıdır” diye konuştu.

‘TAHRAN’DA ORTAK BİR BİLDİRİ KABUL EDİLECEK’

Yuri Uşakov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi‘nin Tahran’da bir ortaya geleceklerini lisana getirerek, üç başkanın ortak bir bildiri kabul edeceklerini ve bildiri taslağının şimdiden hazırlandığını söyledi.

Uşakov, “Tahran’da Astana formatındaki tepenin sonuçlarının akabinde, ortak bir bildiri kabul edilmesi amaçlanıyor. Taslak hazırlandı, neredeyse bitti. Bildiri, üç önderin görüşmesinden çabucak sonra açıklanacak” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.