Rusya’dan NATO tepesine açık tehdit: Binanın koordinatlarını paylaştılar

Dünyanın gözü bugün Madrid’de başlayacak ve Rusya’nın Ukrayna’daki işgali nedeniyle son yıllarda düzenlenen en değerli NATO doruğuna çevrilmişken, Moskova’dan farklı bir atak geldi.

İspanya’nın başşehri Madrid’de bugün 30 NATO ülkesinin önderi, askeri ittifakın son yıllardaki en kıymetli tepesinde buluşacak. Gündemin birinci sırasında Rusya’nın 4 ayı geride bırakan Ukrayna’daki işgali var.

Zirve için geri sayım sürerken Rusya’dan da direkt tepeyi amaç alan tehdit üzere bir atılım geldi. Rus devletine bağlı uzay ve havacılık kurumu Roscosmos, NATO tepesinin yapılacağı yerin fotoğraflarını ve koordinatlarını paylaştı.

Rus Pravda gazetesinin haberine nazaran Roscosmos, Madrid’de tepenin yapılacağı binanın fotoğraflarını paylaşarak “Burası Ukrayna’ya takviye için karar merkezi” tabirlerini kullandı. Rus kurum ayrıyeten ABD Savunma Bakanlığı Pentagon binası ile Fransa, İngiltere ve Almanya’daki askeri binaların da koordinatlarını paylaştı.

NATO doruğunda binlerce polis misyon yapıyor.

Roscosmos Genel Yöneticisi Dimitri Rogozin, daha evvel bir röportajda Batılı özel uydu görüntüleme şirketlerinin savaşta Ukrayna’ya takviye vermek için ellerindeki bilgileri NATO’ya gönderdiğini söylemiş, bir nükleer savaşta NATO ülkelerini 30 dakika içerisinde yok edecek kapasitede olduklarını belirtmişti.

NATO doruğunda Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle “Avrupa’dan büyüyen tehdide” karşı kararlar alınması ve Ukrayna’ya dayanağın artırılması bekleniyor. Rusya, savaş öncesinden bu yana NATO’nun doğu Avrupa’daki genişlemesinin kendisine yönelik önemli bir tehdit olduğunu savunuyor.

KREMLİN: NATO AGRESİF BİR BİRLİK

NATO tepesine saatler kalan Kremlin’den yapılan açıklamada da, NATO’nun çatışma için oluşturulmuş “agresif bir birlik” olduğu belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’daki “özel askeri harekat” olarak nitelediği seferin planlandığı üzere gittiğini ve maksadına ulaşacağını da söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.