Ruanda’da, İngiltere’den gönderilecek göçmenler için tesisler açıldı

Basın açıklaması yapan Ruanda Hükümet Sözcü Yardımcısı Alain Mukurarinda, göçmenleri ağırlamak için hazırlıkların sürdüğünü ve bu ayın sonuna yanlışsız birinci kümesi beklediklerini söyledi.

Mukurarinda, “İlk göçmenlerin Ruanda’ya varış tarihi şimdi belirli değil. Yaklaşık 50 bireyden oluşan birinci kümenin muhtemelen önümüzdeki birkaç hafta içinde geleceğini düşünüyoruz” dedi.

Göçmenlerin, Hope Hostel, Desire Otel ve Hallmark rezidanslarında ağırlanacağı açıklandı.

Mukurarinda, “İngiltere’ye kaçak giren göçmenlerin yanı sıra aileler, bekarlar ve yaşlılar dahil olmak üzere tüm kategorilerdeki insanları bekliyoruz ve bu yüzden onları ağırlamak için farklı tesisler hazırladık.” dedi.

“HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİP OLACAKLAR”

Göçmenleri hapsetmeyeceklerini ve yalnızca konut sahipliği yapacaklarını söyleyen Mukurarinda, göçmenlerin seyahat haklarının olduğunu aktardı.

Mukurarinda, “Göçmenler ve sığınmacılar, tıpkı Ruandalılar üzere hareket özgürlüğüne sahip olacaklar” tabirini kullandı.

5 YIL KALACAKLAR

İngiltere ile imzaladıkları mukaveleye nazaran, göçmenlerin 5 yıl boyunca tesislerde ağırlanacağını, daha sonra iltica başvurusu yapma hakkına sahip olacakları açıklandı.

İngiltere ve Ruanda, İngiltere’de yaşa dışı olarak bulunan göçmen ve sığınmacıları Ruanda’ya göndermek için 14 Nisan’da Göç ve Ekonomik Kalkınma Paydaşlığı mutabakatı imzalamıştı.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.