RTÜK’ten kanallara ‘Kılıçdaroğlu’ cezası hazırlığına CHP’den jet reaksiyon

Radyo ve Televizyon Üst Şurası (RTÜK), CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesinin kurucuları ortasında olduğunu söz ettiği Amerika’daki bir vakfa TÜRGEV ve Envar üzerinden para aktarılması tarafındaki görüntüsünü eş vakitli yayımlayan KRT TV, TELE 1 ve Halk TV hakkında belge hazırlattığı belirtildi.

Evrakın pazartesi günü RTÜK’ün gündemine geleceği bildirilirken CHP’den sert reaksiyon geldi. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen toplumsal medya hesabından yapıtğı paylaşımında, “Vatandaşı soyup ABD’de çiftlik almak özgür; bunu açıklamak yasak! İşte AKP’nin özeti” dedi.

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ise Twitter paylaşımında “AzKaldı” hashtag’ini kullanarak; “Halkın parasını yurtdışına kaçırmak hür, söylemek yassah! RTÜK, YSK ve Yargı iktidar aparatlığına devam ediyor hala…” diyerek reaksiyon gösterdi.

KILIÇDAROĞLU NE SÖYLEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın vakıf süsü verilmiş paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktardığını tez etti. Kılıçdaroğlu, TÜRGEV ve Ensar Vakfı aracılığı ile 1 milyar liranın ABD’deki paralel bir vakfa transfer edildiğini söylemişti.

“AİLENDEN KİM ALIYOR BU PARALARI, KARŞI TARAFTA”

Kılıçdaroğlu, “Hukuksuzlukla yok ettikleri ülkeden, hukuka sığınmak için ABD’ye kaçmak istiyorlar. Paravan bir vakıf kuruyorlar. Başına bir Amerikan vatandaşını koyuyorlar. Fakat vakfın asıl idaresi, Erdoğan ailesi üyelerine ilişkin. Türkiye’den iki vakıf seçiliyor. TÜRGEV ve ENSAR. Bu vakıflar başlıyor, paraları bir Amerikan vatandaşına göndermeye. 1 milyar lirayı şıp diye transfer ediyorlar Amerika’ya. Erdoğan, çık söyle. Bu para gönderttiğin paravanın başında senin ailenden kim var? Ailede kim gönderiyor, bu paraları? Ailenden kim alıyor bu paraları, karşı tarafta. Çık anlat, çekinme” açıklamasını yapmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.