RTÜK’ten Halk TV, Habertürk, TELE 1 ve Netflix’e ceza

ANKARA – Radyo ve Televizyon Üst Konseyi (RTÜK) Halk TV, Haber Türk, TELE1 ve Netflix’e ceza verdi.

RTÜK toplantısının akabinde toplumsal medya hesabından açıklama yapan RTÜK üyesi Okan Konuralp, “RTÜK, Medya Mahallesi’ndeki değerlendirmelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı küçük düşürdüğü teziyle Halk TV’ye para cezası verdi. Meğer tüm tüzel içtihatlar cumhurbaşkanına dahi, basın özgürlüğü kapsamında yapılan tenkitlere katlanma/tahammül etme sorumluluğu yükler. RTÜK, Kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesiyle ilgili yayın yasağına uymadığı teziyle TELE1’i de cezalandırdı. Halbuki yayın bir ihlal değil; sıhhat işçilerine yönelik şiddete karşı kamuoyu oluşturma, hekimlerimize desteği/onlarla dayanışmayı arttırma çabasıdır” tabirlerini kullandı.

RTÜK’ün Habertürk’e de Prof. Dr. Celal Şengör’ün Teke Tek’teki “Musa Peygamber” değerlendirmesi nedeniyle para cezası verdiğini beliren Konuralp, “Karar, Diyanet’in Türkiye’nin esaslı ilahiyat birikimiyle tezat dilekçesine dayandırıldı. TELE1’in internet sitesi üzerinden sağladığı maddi dayanakları de cezalandırma münasebeti yaptı. RTÜK, Netflix’e ise ‘Jurassic Word Kretase Kampı’ isimli animasyon nedeniyle yayını katalogdan çıkartma cezası verdi” dedi.

SPOTİFY DA GÜNDEMDEYDİ

RTÜK son toplantısında, müzik platformu Spotfy içerisinde yer alan, “milli manevi kıymetlere hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ terör örgünün propagandası, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, siyasi parti önderlerine ve devlet büyüklerine hakaret” ile suçlanan çalma listeleri ile podcast içeriklerini de gündemine aldı.

RTÜK, bahse bahis yayınlar ve podcastlerle Spotify’ın, kanunda yer alan “Yayın hizmetleri .. kişi ya da kuruluşları tenkit hudutları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı yahut iftira niteliğinde sözler içeremez”, “Toplumun ulusal ve manevî bedellerine, genel ahlaka … muhalif olamaz” ve “Terör aksiyonunu, faillerini ve mağdurlarını terörün emellerine hizmet edecek sonuçlar doğuracak biçimde sunamaz” kararlarına karşıt hareket ettiğini tespit ederek, kuruluşun anılan içerikleri temizlemesine karar verdi. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.