Reklam engelleyiciler, önümüzdeki yıl işe yaramaz hale gelebilir

Bir Google Chrome reklam engelleyici uzantısının geliştiricisi, Google’ın yeni kuralları ile birkaç temel özelliğin kaldırılması gerektiğinden, en son sürümlerinin çok fazla işe yaramayacağını kabul etti. Popüler uBlock Origin Chrome uzantısının üreticisi Raymond Hill, yeni sürümü anlatırken, bu yorumu yaptı.

Hill, uzantının yeni sürümünün geliştirilmesinde MV3 kapsamındaki Chrome geliştiricilerinden gelen “geniş okuma/değiştirme veri izinlerini” sınırlayıcı faktör olarak nitelendirerek, kullanıcıların uBlock Origin’in mevcut özellik yelpazesinden yararlanmak istiyorlarsa MV2 uzantısını kullanmaya devam etmelerini tavsiye etti.

2018’den beri geliştirilmekte olan Google’ın yeni MV3 API’sinin, kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini koruduğu ve ayrıca belirgin bir performans artışı sunduğu söyleniyor. Çoğu Chromium tabanlı gizlilik ve reklam engelleme aracının güvendiği anahtar okuma ve veri değiştirme izinlerinin kaldırılması bu yönde olumlu bir adım gibi görünebilir, ancak Chrome kullanıcıları gelecekte gizlilik araçlarını bulmayı ve kullanmayı daha zor bulabilir. Bunun yerine, çevrimiçi ortamda güvenli olmak için VPN hizmetlerine, VPN yönlendiricilerine veya başka bir web tarayıcısına bakabilirler.

Ocak ayından bu yana Google, yeni MV2 uzantılarının oluşturulmasını zaten yasaklamıştı. Ocak 2023’ten itibaren geliştiriciler eski API’deki uzantıları güncelleyemeyecek ve tamamen tüketici tarayıcılarında çalışmayı bırakacaklar.

O andan itibaren, Google Chrome reklam engelleme uzantısı kullanıcıları, web sitelerinde gezinmeye devam etmelerine izin verilmeden önce çerezleri kabul etmelerini isteyen ve sormadan web sitelerinden yönlendirilen daha fazla bilgilendirici pop-up’larla karşılaşabilir.

Sonuç olarak, yeni yılda reklam engelleyicilerin ve gizlilik araçlarının yeni Chrome sürümlerinde kullanmaya değer olup olmadığı belirsiz görünüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.