Prof. Dr. İlber Ortaylı: Bunlara hödük denir

Türkiye’de kütüphanelere ve kütüphanecilik mesleğine yönelik farkındalığı artırmak amacıyla kutlanan ’59. Kütüphaneler Haftası’ vesilesiyle düzenlenen etkinlik dün Vefa Lisesi’ndeki İlber Ortaylı Kütüphanesi’nde gerçekleşti.

“BUGÜNKÜ TÜRKLER ŞİİR BİLMİYOR”

İlber Ortaylı, edebiyat eğitimi hakkında yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’de şiir gitti çünkü ilham kaynağı yok. Divan edebiyatını terk ediyorsun ama aynı insan bu sefer de otomatik olarak halk edebiyatını da terk etmiş oluyor. Bugünkü Türkler şiir bilmiyor. Gençliğin yeni merakları var fakat şiirden anlamıyor. Bunlara hödük denir; iyi ihtisası vardır ama edebiyattan anlamaz. ABD’de falan zengin adamlar vardı bilgisayar yazılımcısı ama bunlar akşam yemeğe davet edilmez. Avrupa’da böyle insanları hiç dikkate almazlar” dedi.

Türkçeyi Fatih’te öğrendiğine dikkati çeken Ortaylı, ana dilin iyi kullanılmasının önemine vurgu yaptı.

“VEFA SEMTİ ÇOK BOZULMADI”

Prof. Dr. Ortaylı gençlere, sadeleştirilmiş Türk edebiyatı kitaplarını almayıp, okumamaları tavsiyesinde bulunarak, “Öyle eski bir lisede yaşıyorsunuz ki bazı şeyleri öğrenmek zorundasınız. Burası açık bir şekilde size bu kaynağı temin eder. Etraftaki sokakları gezseniz bile başka bir hava bulursunuz. Burası, Vefa semti çok bozulmadı. Muhafaza eder kendini ve eski havayı teneffüs edersiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Eski mahallede yaşamanın başka bir zevk olduğunu dile getiren araştırmacı yazar Ortaylı, şunları söyledi:

“Ona göre musiki olacak, sokaklardan geçerken eskiyi hatırlayacaksın. Karadeniz’den gelen bir adam, Süleymaniye, Şehzadebaşı mıntıkasının şiirselliğine, poetik vasfına sahip olamaz, bu mümkün değil. Bana sorulsa gene burada Fatih’te oturmak isterim. Ama tabii bu Aksaray’ın yıkılması lazım. Çünkü kültürüyle, konuştuğu dille, komşuluk ilişkileriyle dünyanın en medeni mahallesi, bugün milletlerarası kriminal merkez haline dönüşmüş vaziyette.”

“ÜNİVERSİTEYE GİRECEK ÇOCUK GİRER ZATEN”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, dershanelere giden öğrencilere de değinerek, “Bunların başarı oranı yüzde 20-30’ların üzerine çıkmıyor. Üniversiteye girecek çocuk girer zaten. Vefa Lisesi’nde, Kabataş Lisesi’nde okuyan bir çocuk girer bir yerlere. Böyle kutu kutu doldurmaya lüzum yok. Bu çocukcağızları dershanede tutmakla onları kültürel yetişmelerinden ve vatanın kültüründen uzak tutuyoruz. En verimli çağlarınızda sizi böyle dershanelere kapatıyoruz” ifadelerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir