Peru’da polis, eski Başbakan Torres’in evine baskın düzenledi

Güney Amerika ülkesi Peru’da polis, başsavcılığın talimatıyla eski Başbakan Anibal Torres‘in evine baskın yaptı.

Peru basınında çıkan habere göre, savcılık, 7 Aralık 2022’de eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo‘nun Kongre’ye yönelik başarısız darbe girişiminde Torres’in rol oynadığını savundu.

Soruşturmanın bir parçası olarak Torres’in evinde arama yapıldığını belirten savcılık, bazı belgelere ve eski Başbakanın mal varlığına el konulduğunu bildirdi.

Savcılık, Aralık 2022’de tedbir amacıyla Torres hakkında gözaltı talebinde bulunmuş ancak Yüksek Mahkeme 80 yaşındaki Torres’in sağlık sorunlarını gerekçe göstererek bu talebi kabul etmemişti.

Torres’e yöneltilen suçlamalar arasında “görevi kötüye kullanmak, isyan ve komplo” gibi suçlar da var.

Ne olmuştu?

Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla görevinden azledilmişti.

Castillo’nun görevinden alınması yönündeki karar, 7 Aralık’taki genel kurul toplantısında 6 aleyhte, 10 çekimser oya karşı 101 lehte oyla kabul edilmişti.

Kongrede Castillo’nun görevden azledilmesi kararına gerekçe olarak “kamu görevlerini gasp etme, devlet yetkilerinin işleyişini engelleme ve anayasal düzeni ihlal etmeye çalışmak” gösterilmişti.

Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alınmıştı.

Peru’da savcılığın eski Cumhurbaşkanı Castillo’ya yönelik bir suç örgütüne liderlik ettiği ve kamusal suçlar işlediği iddiasıyla 36 ay önleyici hapis talebi, 8 Mart’ta yüksek mahkeme tarafından onaylanmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir