Pakistan Hindistan’a nota verdi

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlığa çağrılan üst seviye Hint diplomata, “5 Ağustos 2019’dan bu yana Cammu Keşmir’de berbatlaşan durum” sebebiyle İslamabad’ın protesto notasının verildiği aktarıldı.

Açıklamada, İslamabad’ın, Hindistan’ın 5 Ağustos 2019’da Cammu Keşmir’de memleketler arası hukuk, Birleşmiş Milletler (BM) Mukavelesi, Dördüncü Cenevre Mukavelesi ve BM Güvenlik Kurulu’nun mevzuyla ilgili çeşitli kararlarını ihlal eden yasa dışı ve tek taraflı aksiyonlarını reddettiği belirtildi.

Ağustos 2019’dan bu yana bölgedeki insan hakları ihlallerinin arttığına işaret edilen açıklamada, “yargısız infazların, gözaltıların, tutuklamaların ve uydurulmuş davaların” norm haline geldiği kaydedildi.

Açıklamada, Hindistan’dan 5 Ağustos 2019’da aldığı yasa dışı ve tek taraflı kararları iptal etmesi ve bölge halkına BM nezareti altında kendi bahtını tayin hakkını sunması istendi.

– CAMMU KEŞMİR’IN ÖZEL STATÜSÜNÜN KALDIRILMASI

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun müddettir Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan 370’inci unsurunu 5 Ağustos 2019’da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış ve eyaleti ikiye bölmüştü.

Eyalet, 31 Ekim 2019’da resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh “Birlik Toprağı” statüsünde iki bölgeye ayrılmıştı.

Kararın akabinde Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları ağırlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki mahallî partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere’den bağımsızlığın kazanıldığı 1947’den bu yana Cammu Keşmir, kendi maddelerini çıkarabilen ayrıcalıklı pozisyondaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine müsaade vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.