Oyuncu Osman Wöber toprağa verildi

Sinema ve tiyatro oyuncusu Osman Wöber 62 yaşında, meskeninde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Wöber, İstanbul Devlet Tiyatrosu Mecidiyeköy Büyük Sahne’de düzenlenen merasimin akabinde son seyahatine uğurlandı.

Sanatçı için Mecidiyeköy Büyük Sahne’de düzenlenen anma merasimine katılan İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu, Wöber’i bir tiyatro adamı olarak gördüğünü belirterek, diye konuştu.

ZAFER ALGÖZ: ‘WÖBER AVUSTURYALI DEĞİLDİ’

Oyuncu Zafer Algöz, toplumsal medyada ‘Türk ve Avusturyalı oyuncu Osman Wöber’ formunda bir tabir gördüğüne değinerek, “Halbuki Osman Wöber Avusturyalı değil, Türk oğlu Türk’tür. Babası Avusturyalıydı. Merhum babası mimardı. Yıllar evvel Mustafa Kemal Paşa’nın yaptığı atılıma hayranlık duyarak Türkiye’ye gelmiş ve burada kalmıştır. İki vatandaşlıktan birisini seçmesi gerektiğinde Türklüğü seçmiş ve vatandaşlık almıştır” tabirlerini kullandı.

İstanbul Devlet Tiyatroları Müdürlüğü periyodunda Hidayet Erdinç ile Wöber’e yardımcı olmak için vazife aldığını aktaran Algöz, şunları kaydetti:

“Devlet Tiyatroları’nın toparlanmaya muhtaçlığı olduğunu söyleyerek bizi davet etmişti. Biz de ona müdür yardımcılığı yaptık. O devirde çok büyük atılımlarda bulundu. Kriz anlarında son derece serinkanlı tahliller üreten, son derece nitelikli ve kaliteli bir idareciydi.”

“TANIDIĞIM EN ZEKİ İNSANLARDAN BİRİSİYDİ”

Oyuncu Hidayet Erdinç de kendi hayatını anlatırken, Wöber öncesi ve sonrası halinde ikiye ayırabileceğini aktararak, “Ayrılmaz bir ikili üzereydik. Kendisine çok teşekkür etmek zorundayım. Bana büyük kapılar açtı. Tanıdığım en zeki insanlardan birisiydi” değerlendirmesinde bulundu.

Oyuncu Deniz Tansel Öngel ise Wöber ile bu türlü bir vakti yaşayacağını hiç düşünmediğinden lisana getirerek, “Ondan çok şey öğrendim. Birlikte çalıştığı insanların hayatını dokunduğu anda değiştiren bir adamdı. Çok özleyeceğiz” dedi.

Wöber’in yakın arkadaşı, oyuncu Kemal Topal, “Sen nereye gideceksen, ben de oraya gideceğim diyerek Adana Devlet Tiyatrosuna gelmişti. Hayatının çizgisini bana teslim edecek kadar engin bir meslek aşkıyla yanıyordu. Müge ile ben tanıştırdım onları, ben evlendirdim. Osman’ın birinci düğün tıraşını, gelenektir diye ben yaptım” diyerek 40 yıl süren dostluklarını anlattı.

“OSMAN, FAZİLETLİ BİR ADAMDI”

Sanatçının eşi Müge Wöber, birlikte geçirdikleri 35 yıla işaret ederek, şöyle konuştu:

“Hayatımızda bir gün dahi küs kalmadık. Bu kadar yıllık münasebetimizde bir defa dahi birbirimize küfür etmedik. Osman dürüsttü, adildi, mertti ve ölçülüydü yani faziletli bir adamdı. Hoş bir hayat yaşadı. Ben Osman’ı çok sevdim. Osman beni çok sevdi. Hayatıma girdiği için sonsuz teşekkürler ediyorum.”

Törenin akabinde Teşvikiye Camii’ne getirilen Wöber için öğlen namazını müteakip cenaze namazı kılındı.

Müge Wöber ile kızı Irmak Wöber’in taziyeleri kabul ettiği merasime, Hatice Aslan, Yurdaer Okur ve Erkan Taşdöğen’in de ortalarında bulunduğu pek çok ünlü ismin yanı sıra sevenleri ve ailesi katıldı.

Sanatçı, cenaze namazının akabinde Kilyos Mezarlığı’na defnedildi.

‘TUNCAY KANTARCI’ ROLÜYLE HAFIZALARA KAZINDI

Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı “Tuncay Kantarcı” rolüyle hafızalarda yer edinen Osman Wöber, 27 Şubat 1960’ta Ankara’da dünyaya geldi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Kısmı’nda eğitim gören oyuncu, Devlet Tiyatroları’nda oyunculuğa başladı. Öğrencilik periyodunda Şan Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu ve Yeditepe Oyuncuları’nın sahneye koyduğu yapıtlarda çeşitli roller aldı.

Tiyatro oyunlarının yanı sıra birçok dizide de rol alan Osman Wöber, “Öteki Taraf”, “Organize İşler”, “Cumhuriyet” ve “Sekizinci Saat” isimli sinemalarda de oynadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.