Miçotakis: Erdoğan, Neo-Osmanlı emelleri yerine ekonomiyi canlandırsın

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Amerikan televizyonu CNN International’e mülakat verdi.

Julia Chatterley’in sunduğu programa bağlanan Miçotakis, Türkiye’yi amaç alan sözler kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı; Neo-Osmanlı revizyonistçiliğiyle suçlayan Yunan Başbakan, NATO ve AB’nin bölgede yeni bir istikrarsızlık istemeyeceğini kaydetti.

“BENCE ERDOĞAN, EVVEL TÜRK İKTİSADINI CANLANDIRMALI”

Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı sorumlu davrandığını ve Yunan-Türk alakalarının tek çerçevesinin milletlerarası hukuk olduğunu belirten Miçotakis, “Son aylarda Türkiye’den gelen önemli zorluklarla karşı karşıyayız. Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan, Neo-Osmanlı emellerini ön plana çıkarmaya çalışmak yerine, Türk iktisadını canlandırmaya çalışsaydı; vatandaşlarına bir yeterlilik yapmış olurdu. Her halükarda ulusal egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı savunacağım, bu pazarlık konusu değil” sözlerini kullandı.

GERİLİMİ ARTAN TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİ

Diyalog tabanın oluşmasından sonra Yunan tarafının atılımlarıyla Türkiye-Yunanistan çizgisinde tansiyon tekrar artmıştı. Miçotakis’in ABD Kongresi’nde Türkiye’yi amaç alması ve F-16 tedarikinin engellenmesi için lobi çalışması yürütmesi; Ankara’yı kızdırmıştı. Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı için “Artık benim için Miçotakis diye biri yok” derken, Miçotakis ise; “İletişimi kesen taraf biz olmayacağız” cevabını vermişti.

Daha sonra iki ülke başşehirleri ortasında tansiyon; karşılıklı açıklamalarla tepeye çıkmıştı.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.