Metin Lokumcu davasında ‘biber gazı kullanım usulü’ raporu istenildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı devrinde, 31 Mayıs 2011’de Hopa mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu, kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdi. Olayla ilgili Hopa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, ortalarında devrin Vilayet Emniyet Müdürü Muhsin Armağan’ın da bulunduğu 13 polis hakkında ‘taksirle vefata neden olma’ kabahatinden 6 yıla kadar mahpus istemiyle iddianame hazırlandı.

İddianame, Hopa Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Lokumcu’nun vefatıyla ilgili 10 yıl sonra açılan davanın birinci duruşması, Trabzon 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü lakin mahkemenin mevcut kanıt durumu göz önünde bulundurularak, misyonsuzluk kararı verdiği evrak, Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

“SİLAHIM BOZULUNCA ARKADAŞIMLA DEĞİŞTİM”

Davanın 7’nci duruşmasında sanıklardan polis memuru Taner Ballı, hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan Ballı, Metin Lokumcu’yu olay günü görmediğini sav ederek üzerine atılı suçlamaları reddetti. Ballı, savunmasında, “Üzerinden 10 yıl geçmiş bir olay, hatırlamıyorum. Metin Lokumcu’yu olay günü görmedim, kendisini tanımıyorum. Olay günü gazcı olarak görevliydim, Erzurum’dan sevk edildik. Gaz kullanırken silahım arızalandı. Polis bir arkadaşımız yaralanmıştı, onunla silahları değiştik. Evvel model 5 kullanıyordum sonra Z tüfeği kullandım. Gaz kullanma talimatını bize amirimiz Erol Darcan verdi” dedi.

MAHKEME 30 EYLÜL’E ERTELENDİ

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında, olayda gazların metoduna uygun kullanılıp kullanılmadığı konusunda iç güvenlik uzmanlarından oluşan eksper heyetinden rapor alınmasını talep etti. Her iki taraf avukatların beyanlarının akabinde mahkeme heyeti, daha evvel tabirleri alınan sanıkların gerektiğinde SEGBİS ile bağlanılmasına karar vererek, duruşmayı 30 Eylül’e erteledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.