‘Lapseki şeftalisi’ coğrafik işaret aldı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, coğrafik işaretin, tüketiciler için eserin kaynağını ve kalitesini garanti altına alırken üreticiler için ise pazarlama ve markalaşma manasında büyük bir kıymet taşıdığını söyledi.

Lapseki şeftalisinin coğrafik işaret tescili aldığını ve bölgenin 10. tescilli eseri olduğunu bildiren Turan, şunları kaydetti:

“Çanakkale’miz tarım alanındaki eserleri ile geniş yelpazeye sahip, ülkemizin nadide kentlerinden biri. Ürettiğimiz eserlerin markalaşması demek, Çanakkaleli üreticilerimizin, çiftçilerimizin ürettiği eserlerin kalitesinin garanti altına alınması demek. Lapseki şeftalisi, coğrafik işaret tescili alarak, bundan sonra kendi ismiyle bir marka olarak raflarda yerini alacak. Çanakkale’miz markalarıyla büyümeye devam edecek. Coğrafik işaret tescilli eser manasında kentimiz değerli bir basamak kaydetti. Tüm ilçelerimizdeki ilgilileri ve kurumlarımızı coğrafik işaret tescilli eserlerimizi artırmaya davet ediyoruz.”

Coğrafik işaret alan eser sayısı 10 oldu

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) İdare Konseyi Lider Selçuk Semizoğlu ise Lapseki şeftalisinin, tadı, rengi ve kokusuyla piyasanın en çok aranan eserleri ortasında yer aldığını hatırlattı.

Daha evvel, Çanakkale el halısı, Ezine peyniri, Bayramiç beyazı, Bayramiç elması, Bozcaada çavuş üzümü, Geyikli zeytinyağı, Yenice kırmızı biberi, Bayramiç tahin helvasının akabinde Bayramiç zeytinyağı da coğrafik işaret almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.