Kulak tıkanıklığını süratlice açmak için 10 kolay sistem

Östaki borusu disfonksiyonu, tıkalı kulak hissinin ana nedenidir. Östaki borusu, kulak zarının bir yahut öteki tarafındaki hava basıncını dengelemek gerektiğinde orta kulağı müdafaaya, havalandırmaya ve boşaltmaya fayda. Östaki borusu burnun gerisini orta kulağa bağlar. Olağanda kapalıdır, fakat yuttuğumuzda, çiğnediğimizde yahut esnediğimizde açılır.

Östaki borusu disfonksiyonunun belirtileri ortasında kulakta basınç yahut dolgunluk hissi, boğuk yahut bozuk sesler ve eşit olmayan hava basıncı yer alır ve bu da rahatsızlığa neden olabilir.

Kulak tıkanıklığının en yaygın nedenleri kulak kiri, soğuk algınlığı, alerji, sinüzit, kulak enfeksiyonu, şişmiş adenoidler, şakak eklem bozukluğu ve uçuş yahut otomobil seyahati sırasında irtifa değişikliğidir.

Sinüs sorunları

Sinüsler, kulaklar, boğaz ve burun birbirine bağlıdır. Bir alandaki bir sorun çoklukla başkasını de tesirler. Sinüsler tıkandığında orta kulakta baskıya ve kulakta tıkanıklık hissine neden olabilir.

Sinüs tıkanıklığının en yaygın nedenleri alerjiler, soğuk algınlığı ve grip üzere viral enfeksiyonlar, sinüs enfeksiyonları, tütün dumanı ve öteki misal çevresel tahriş edici hususlardır.

Sinüs tıkanıklığını ve bunun neden olduğu kulaktaki basıncı gidermek ve tıkanıklığı açmak için kullanabileceğiniz çeşitli tahliller vardır:

– Burun tıkanıklığı ilaçarını deneyin.

– Burun boşluklarınızı temizlemek için salin kullanın.

– Havadaki nemi korumak için bir nemlendirici kullanın. Kuru hava iltihaplı burun delikleri üzerinde tahriş edici bir tesire sahip olabilir.

– Aromaterapi kullanın. Okaliptüs yağı hava yollarını temizlemeye yardımcı olabilir. Soluyarak kullanabilirsiniz.

– Gün boyunca her iki saatte bir bir bardak su için. Bol bitki çayı ve meyve suyu için. Sıvı hacminin arttırılması, mukusun incelmesine yardımcı olur.

Sıvı birikmesi

Drenaj kanalları fonksiyonunu güzel yerine getirmezse kulaklarda sıvı birikebilir. Bu sorun, kulak zarının gerisinde sıvı birikmesine neden olabilir. Sıvı biriktiğinde yaşanabilecek belirtiler ortasında vurmalı sesler, ıslıklar, dolgunluk hissi, basınç, işitme kaybı, baş dönmesi ve istikrar meseleleri bulunur.

Bu sorunun nedenleri ise soğuk algınlığı yahut tıkanıklığa neden olan başka enfeksiyonlar, sinüs enfeksiyonları ve alerjilerdir.

Kanalların gerçek formda akışa müsaade vermesini engelleyen şeyin ne olduğunu bulmak değerlidir. Sorun devam ederse kulak zarının gerisinde biriken sıvı yırtılmasına neden olabilir.

Kulak kanalındaki sıvıyı boşaltmak için şunları deneyebilirsiniz:

– Kulağınızı omzunuza hakikat eğerek kulak göğsünü çekin.

– Sıcak kompres kullanın. 30 saniye boyunca uygulayın, akabinde bir dakika boyunca çıkarın. Rahatlayana kadar süreci tekrarlayın. Kesinlikle yan yatın.

– Reçetesiz satılan kulak damlalarını deneyin. Damlaların, kurutma tesiri olduğundan emin olun.

Kulak kiri birikmesi

Kulak kiri birikmesi, kulak kiri kulak kanalının derinliklerine itildiğinde yahut kanalın tüm genişliğini tıkadığında meydana gelir. Kulak kiri işitme kaybı, baş dönmesi, kulak ağrısı, kulakta dolgunluk hissi, basınç ve kulak çınlaması üzere çeşitli sıkıntılara neden olur. Temizlemek için pamuklu çubuk kullanarak istemeden kulağınızın tıkanmasına neden olabilirsiniz.

Kulak kirini çıkarmanın en inançlı yolu birkaç dakika boyunca kulak kanalına ılık su yahut tuzlu su akıtmaktır. Su kulak kirini yumuşattığında, kir dışarı akacaktır.

Alerjiler

Alerjiler de kulakta tıkanıklığa neden olabilir. Antihistaminik ve dekonjestan ilaçlar almak kulak basıncını ve alerjiyle ilgili başka problemleri hafifletebilir.

Hava yolculuğu

Kalkış yahut iniş sırasında atmosfer basıncındaki süratli değişim, orta kulağın atmosfer basıncı ile çevreninki ortasında bir fark yaratabilir. Bu durum, kulak zarının olması gerektiği üzere titremesini pürüzler. Kulak ağrısı, dolgunluk hissi ve basınç ekseriyetle uçaklarda karşılaşılan durumla ilişkilendirilen belirtilerdir.

Bu durumu rahatlatmak için şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

– Kalkış ve iniş sırasında östaki borusunu açan kasları harekete geçirmek için esnemeyi, sakız çiğnemeyi ve yutmayı deneyin.

– Valsalva hareketini deneyin. Ağzınızı kapalı tutarak ve burun deliklerinizi sıkıştırarak burnunuzdan nazikçe nefes verin. Bunu gerektiği kadar yapın.

– Filtreli kulak tıkaçları kullanın. Bunlar kulaklarınızdaki basıncı eşitlemenize yardımcı olur.

– Kalkıştan yahut inişten 30 dakika ila bir saat evvel burun spreyi kullanmayı deneyin.

Orta kulak ve dış kulak enfeksiyonu

Orta kulak enfeksiyonları (otitis media) işitme kaybı, baş dönmesi ve kulaklarda ağrı üzere çeşitli belirtilere neden olur. En yaygın nedeni teneffüs yolu enfeksiyonlarına neden olan virüslerdir.

Dış kulak enfeksiyonu (otitis eksterna) yaygın olarak yüzücü kulağı olarak da isimlendirilir. Suya maruz kaldıktan sonra kulakta kalan sudan kaynaklanır. Yüzdükten yahut banyo yaptıktan sonra sıkışan su, bakteriler için ülkü bir üreme alanıdır.

Çoğu vakit, bir kulak enfeksiyonu kendi kendine güzelleşir. Fakat kulak damlaları ve ağrı kesiciler ağrı ve öteki meselelerin giderilmesinde tesirlidir. Konutta tedaviye karşın semptomlar kötüleşirse, doktora gitmeniz önerilir.

Kulak tıkanıklığını süratlice açmak için 10 ipucu

Kulak tıkanıklığından kurtulmak için doğal ve tesirli formüller vardır. Bu problemden sık sık rahatsız oluyorsanız, tıkanmış bir kulağı acı çekmeden açmak için 10 süratli ipucunu deneyebilirsiniz.

1. Su

En kolay ve en doğal araçlar ekseriyetle en tesirli olanlardır ve su kullanmak en kolay ve en doğalıdır. Bu sistemi uygulamak için bir kulak temizleme pompasına gereksiniminiz olacak. Pompa içine ılık su koyun ve tıkanmış kulağa sokun. Tesirli olması için 5 dakika boyunca yana yanlışsız eğilin. Ilık su kulak kirini çözer ve kulak kanalını açar.

2. Tatlı badem yağı

Büyük bir kulak kiri nedeniyle kulağınızın tıkandığını düşünüyorsanız, bunun için bitkisel yağ kullanabilirsiniz. Her yerde kolay kolay bulabileceğiniz tatlı badem yağı bunun için uygundur, fakat zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Yağ şişesini birkaç dakika boyunca avucunuzun içine yerleştirin ve ılıklaşmasını sağlayın. Başınızı eğin ve 5 damla yağı dış kulak yoluna sürün. Bunun için bir damlalık yahut kulak pompası kullanabilirsiniz. Yağın kulakta tesirli olması için 5 dakika yan yatmaya devam edin. Bu, 3 gün boyunca sabah ve akşam yapılabilir.

3. Buhar

Tıkanmış bir kulak durumunda buhar çok tesirlidir. Bu buharı elde etmek için bir buhar odasına gitmenize gerek yoktur. Yalnızca 10 ila 15 dakika sıcak bir duş kâfi olabilir. Duşta üretilen buhar mukusun temizlenmesine yardımcı olur. Mukus bedenin mukoza zarları tarafından üretilen jelatinimsi bir sıvıdır. Başın her yerinde ve bilhassa kulaklarda bulunur.

Bir öbür kolay prosedür de suyu kaynatmaktır. Kaynatıldıktan sonra, başınızı bir havluyla kabın üzerine yerleştirin ve buharı soluyarak nefes alın.

4. Çeneyi hareket ettirmek

Bazen çenenin kolay bir hareketi, kulağın tıkanmasını düzgün bir biçimde açmak için kafidir. Ağzınızı açın ve çenenizi bir yandan öteki yana sallayın. Basıncın hür bırakıldığını gösteren bir gürültü duyana kadar bu biçimde hareket etmeye devam edin.

5. Sert şeker yahut sakız

Tatlıları seviyorsanız, bu ipucu tam size nazaran. Yalnızca sert bir şekeri emmek yahut sakız çiğnemek kulaklarınızı açmaya yardımcı olur. Bu usul birebir vakitte kulakların tıkanmasını önlemek için uçaklarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

6. Saç kurutma makinesi

Kulağınız çok sıvı nedeniyle tıkanmışsa, bir saç kurutma makinesi kullanmak yardımcı olabilir. Kullanmadan evvel, aygıtın en düşük ayarda olduğundan emin olun. Aksi takdirde kendinizi yaralama riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Saç kurutma makinesini 30 cm aralıkta tutun. Kulağınıza yaklaştırmak için ileri geri hareket ettirin. Birebir vakitte, kulağınızı çekmek için elinizi kullanın.

7. Burundan

Yüksek yerlerde basınç değişikliğinden doalyı kulaklar tıkanabilir. Basınçtaki değişiklik orta kulağı zorlar. Kulak zarının ardında yer alan bu bölgeye yalnızca iç kulak kanalından erişilebilir. Diğer bir deyişle, bu kanalı harici olarak açmanın bir yolu yoktur. Ve bu, yalnızca burun tarafından yapılabilir.

Bunun için Vasalva ve Toynbee hareketleri ismi verilen 2 teknik vardır. Vasalva hareketi yalnızca bir iniş sırasında uygulanır (uçağın inişi, bir doruktan iniş vb.). Dikkatli olun, bu teknik çok yavaş ve ölçülü bir biçimde yapılmalıdır. Aksi takdirde, kulak zarlarınız ziyan görebilir. Büyük bir nefes alın ve burnunuzu tıkarken ağzınızı kapatın. Parmaklarınızla burun deliklerini kapatın ve burnunuzdan nefes vermeye çalışın. Bui basıncı arttırır. Bir müddet sonra küçük bir ses hissederek kulaklarınızın açıldığını hissedebilirsiniz.

Toynbee hareketi biraz farklıdır. Basınç azaldığında uygulanır (uçağın yükselişi sırasında, yükseğe tırmanmada vb.). Öbür teknikte olduğu üzere, ölçülü ve nazikçe yapmak gerekir. Burun deliklerinizi tıkayın ve burnunuzdan nefes almaya çalışın. Bunu yaparak, östakiyi açan bir çeşit basınç yaratırsınız.

8. Deniz suyu burun spreyi

Kulağınızı burundan açmanıza müsaade veren öteki bir usul daha vardır. Fakat bu kere deniz suyu içeren bir burun spreyine gereksiniminiz olacak. Deniz suyu içeren burun spreyini günde 3 sefer burnunuza püskürtün.

9. Okaliptüs yağı

Östaki borusunu açmak için okaliptüs esansiyel yağı da kullanılabilir. Östakiyi tıkayan soğuk algınlığı ve bronşit üzere bir enfeksiyonunuz olduğunda çok tesirlidir. Bir kase kaynamış suya 3 damla okaliptüs esansiyel yağı dökün. Karışımı başın üstüne bir havlu koyarak soluyun. Bunu günde 3 sefer, sabah, öğle ve akşam yapın.

10. Beyaz sirke

Bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle kulaklar tıkanabilir. Şayet öyleyse, eşit derecede karıştırılmış beyaz sirke ve alkol karışımı size rahatlama sağlayacaktır. Birinci evvel bir damlalık alın ve karışımı bir pamuk topunun üzerine dökün. Topu kulağa yerleştirin ve kulağınızın tıkandığını hissedene kadar başınızı sabit tutun. Dikkatli olun, bu tahlilin sırf kulağınız tıkanmışsa kullanılması gerektiğini unutmayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.