Koç kümesi dünyanın birinci üçüne girmek için bir adım daha attı

Dünyanın trendleri belirleyen en büyük tüketici elektroniği fuarı İFA 2022 için Berlin’deyiz. Pandemiden sonra birinci kere yüz yüze yapılan fuarda hâlâ Covid savaşı veren Çin’in dışında tüm büyük şirketler var. Fuarda tüm şirketlerin gündeminde sürdürülebilir teknolojiler yer alıyor. Bu şirketlerden biri de Arçelik. Üst Seviye Yöneticisi (CEO) Hakan Bulgurlu ile hem gelecek trendlerini hem de alanında dünyanın birinci üçüne girmeyi hedefleyen Arçelik’in gayelerini konuşuyoruz. 

KÜÇÜLME BEKLİYORUM

Hakan Bulgurlu, Avrupa’da yaşanan enflasyonun davranış biçimlerini değiştireceğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Avrupalı enflasyona alışık değil. Bilhassa kış aylarında ısınmaya verecekleri para artacak, münasebetiyle gereksinimler ertelenebilir. Onun için ben bir ölçü küçülme bekliyorum. Türkiye’de de pazar bu yıl yüzde 8 küçüldü. Bir de inanılmaz maliyet artışları var. Ben hayatımda hiç görmedim bu türlü artışlar.”

RUSYA’DA BÜYÜYORUZ

Arçelik’in birinci üç amacı için büyümek zorunda olduğunu da lisana getiren Bulgurlu, şu bilgileri veriyor:

  • Whirlpool Rusya’yı bünyemize kattık. İki fabrikada 4500 kişi çalışıyor. Gerekli tüm onaylar alındı.
  • Rusya’da pazar hissemiz kıymetli bir noktaya geliyor. Bu pazarda Hot Point ve Indesit markalarıyla devam edeceğiz.
     
  • 9 ülkede 30 üretim tesisimiz var. Çalışan sayısı 45 bin. 2022 yılının birinci yarısında TL bazında yüzde 122 oranında bir büyüme elde ettik.

İNSAN ZENGİNLEŞİRKEN GEZEGEN FAKİRLEŞİYOR

Bulgurlu bu yıl fuarın milletlerarası konuşmacılarından biriydi ve “İnsanlığın refah düzeyi artarken gezegenin fakirleşmesi” başlıklı bir konuşma yaptı. Dünyanın geleceğini tehdit eden iklim krizine karşı kesime acil aksiyon planı daveti da yapan Bulgurlu’nun enteresan ihtarları şöyleydi:

  • 2050 yılında net sıfır emisyon gayesi soyut bir kavram değil. Gezegenimiz, iklim krizine karşı bir dönüm noktasında. İnsanlığın dünya tarihinde bizi, “harekete geçenler” ya da “duyarsız kalanlar” olarak tanımlayacağı bir kavşaktayız.
  • Böyle kritik bir periyotta, sürdürülebilirlik sadece bir maliyet ögesi değil, zarurî bir iş modeli olarak görülmeli. Arçelik olarak biz bu sorumlulukla davranıyoruz. Yeni teknolojimiz SaveWater makinelerden atılan son suları biriktirerek tekrar kullanmayı sağlıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.