Kiralar düşecek, arz açığı azalacak

Konuya ait dal temcileri Yeni Şafak’a şu değerlendirmelerde bulundu: Altan Elmas (Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı): Muhtaçlığı karşılayacak değerli bir adım atılmış oldu. Proje inşaat ve müteahhitlik bölümüne bir hareketlilik getirecek, bölümümüzde bir üretim artışı olacaktır. Alt gelir kümesi özel bölümün ürettiği konuta erişemiyor. Konut gereksiniminin ve arz açığının büyük kısmı da burada. TOKİ de 20 yıldır bu kesite konut üretme misyonunu üstleniyor. Enflasyonist ortam, son 1,5-2 yıldır daha da geniş bir kitleyi konut alamaz hale getirdi. Projenin konuttaki arz açığını azaltmakla birlikte, özel dalın konut sahibi olmasını sağlayamadığı alt gelir kümesinin muhtaçlığını çözmeye yönelik bir atak olduğunu söyleyebiliriz.

ÖDENEBİLİR RAKAM

Yücel Evsen (Çekmeköy Müteahhitler ve İş İnsanları Derneği Başkanı): Fiyatlar beklediğimizin altında. Emeklimizin, gencimizin ‘taksitlerini ödeyebilirim’ dediği bir sayı ortaya çıktı. Teslim müddetine gerçek kirayı aşağı çeker. Arsa konusunda önümüzdeki günlerde bakanlığımız parsel parsel bilgilendirecek. Tek katlı bina bile yapsanız maliyeti olacak. Bankalarımız bu noktada dar gelirlilere kredi takviyesi versin.

250 BİN TALEP PİYASADAN ÇEKİLECEK

Nilüfer Kas (Lüks konut uzmanı): Bu proje bize yaklaşık 250 bin kişinin talebinin piyasadan çekileceğini gösterdi. Şu anda tüm Türkiye’de ilan platformunda 500 bin adet satılık konut var. Proje ile birlikte alt ve orta gelir kümesinin konut almayacağını net olarak söyleyebilirim.

İbrahim Güllü (Tüketici Müracaat Merkezi Başkanı): Kiracının 4 bin TL ödediği düşünülürse kiradan daha uygun sayılarla konut sahibi olunabilecek. TOKİ’nin kuralları titizlikle incelemesi gerekiyor. Hasebiyle suistimal edecek şahısların yaptırımla karşılaşabileceğini görmeleri lazım.

GSYH’yı olumlu etkiler
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Doç. Dr. Abdulkadir Develi, projenin iktisada tesirini kıymetlendirdi. Develi, “Maliyetlerin arttığı bir devirden geçiyoruz. Bu kademede bilhassa dar gelirli vatandaşların konut edinmesi açısından bu düzenleme epey manalı. İstihdama, üretime da bir tesiri olacak. İnşaat ve konut en ağır bölümlerin başında geliyor. Münasebetiyle projenin gayrisafi yurtiçi hasılaya da (GSYH) olumlu bir tesiri vardır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.