Kılıçdaroğlu’nun yorumları Rus basınında: “Washington, bu sözleri beğenmeyecek”

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk Demokrasi Vakfı Türk-Rus Araştırmaları Merkezi Direktörü ve Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer’e Rusya ile ilişkiler konusunda yaptığı açıklamalar Rus medyasında geniş yankı yarattı.

Resmi Rossiyskaya gazetesi haberinin başlığında, “Türkiye cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu: Rusya ile ilişkilerde sınamalar olasılığı düşük” dedi. Gazete, “Cumhurbaşkanı adayı, Türk muhalif siyasetçi Kemal Kılıçdaroğlu, seçimleri kazanması halinde Moskova ile ilişkileri geliştireceğini söyledi” diye yazdı.

Devlete ait TASS Ajansı haberinde, “Kılıçdaroğlu, Ankara-Moskova ilişkilerinde hiçbir şeyin değişmeyeceğine inanıyor… Kılıçdaroğlu, Moskova’nın Sovyet döneminden bu yana Ankara’ya çok yardımcı olduğunu hatırlattı” dedi.

Argumentı i Nedeli gazetesi, “Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakibi Kılıçdaroğlu, Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin değişmesi için hiçbir nedenin olmadığını söyledi” yorumunda bulundu.

Tsargrad TV kanalı , “Erdoğan’ın seçimlerdeki rakibi olan Türk muhalefet siyasetçi, Ankara ile Moskova arasında iş birliği planlarını açıkladı. Washington, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini beğenmeyecek” değerlendirmesini yaptı.

Resmi Ria Novosti Ajansı haberini, “Kılıçdaroğlu’na göre Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde en önemli unsur güven olmalı” diye duyurdu.

Moskovski Komsomolets gazetesi, “Kılıçdaroğlu, seçimler de dahil olmak üzere ülkelerin birbirlerinin iç işlerine karışmaktan kaçınması gerektiğini vurguladı” diye yazdı. Diğer bazı medya sitelerindeki haber başlıkları şöyle:

Diğer bazı medya sitelerindeki haber başlıkları şöyle:

Vestnik Kavkaza Ajansı: “Erdoğan’ın rakibi Rusya ile ilişkileri güçlendirme sözü verdi.”

RBK gazetesi: “Erdoğan’ın seçimlerdeki rakibi, Rusya ile ilişkilerde yeni sınavlar olasılığını dışladı.”

5.Kanal TV: “Türkiye’de Rusya ile ilişkilerinin geleceği değerlendirildi.”

İzvestiya gazetesi: “Türk cumhurbaşkanı adayı Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin geleceğini değerlendirdi.”

Ren TV kanalı: “Kılıçdaroğlu, Rusya’nın Türkiye’nin önemli ortağı ve komşusu olduğunu söyledi.”

Haber yaklaşık 50 Rus haber sitesinde yer aldı.

Fuad Safarov, Moskova

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer, Kılıçdaroğlu’na millet ittifakı iktidarında Rusya’yla olası ilişkileri sormuştu.

Kılıçdaroğlu, iktidara geldiği taktirde Rusya’yla ‘istikrar’ ve ‘güven’e dayalı ilişki sürdüreceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun ‘Rusya ile ilişkiler’ açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar şöyleydi:

Bu ortak coğrafyada barış ve istikrarın hüküm sürmesinde kimi zaman ortak anlayışa dayalı işbirliği de yapılabiliyor. Önemli olan da bu zaten! Örneğin Montrö’nün statüsü uzun yıllardan beri sorunsuz bir şekilde uygulanıyor. Birbirimizin iç işlerine karışmayan, karşılıklı saygı ve güvene dayalı ilişkileri sürdürmek her iki tarafın da yararınadır. Ben Türk-Rus ilişkilerine bu anlayışla bakıyorum ve Rusya ile ilişkilerde dönemsel olmayan, tutarlı politikalara dayanan uzun erimli, istikrarlı bir anlayışı önemsiyorum.

Devlet başkanları kurumsal düzeyde varılan mutabakatları onaylayan en üst düzey makamlardaki kişilerdir. Mutabakat sağlanamadan kendilerine getirilen konularda da çözüm ve uzlaşıya yardımcı olurlar. Bu süreçlerde herhangi bir değişiklik olması beklenmemelidir. Yeter ki, hükümetlerin geçici, devletlerin baki olduğu esasına göre karşılıklı güven temelinde ilişkilere yaklaşalım.

UKRAYNA SAVAŞI DEĞERLENDİRMELERİ

“Rusya bölgemizde önemli bir komşu, gerektiğinde de iş birliği ortağıdır. Bölgesel barış ve istikrarın sağlanmasında birlikte hareket ettiğimiz gibi, bazen farklı düşündüğümüz durumlar da olabilir. Bu egemen bir devlet olmanın doğal bir sonucudur. Türk dış politikasında Rusya’nın konumu bellidir. Rusya açısından da Türkiye hakkında belli bir konum tanımı var. Karşılıklı saygı esası içinde bu durumun değişmesi için bir sebep olduğunu düşünmüyorum. Aksine, yeni sınamalarla karşılaşmak yerine mevcut konumların daha da pekiştirileceğine inanıyorum.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri harekatı tasvip etmiyoruz. İki bağımsız, egemen ve komşu ülkenin bugün birbirleriyle savaş halinde olmaları Karadeniz bölgesinden başlayacak şekilde özellikle Avrupa’yı etkilemektedir. Biz Karadeniz havzasının barış ve istikrar içinde bir iş birliği bölgesi olmasını arzu ederiz. Bunun için de askeri harekatın başından beri Montrö’nün getirdiği kuralların uygulanması ve Montrö’nün aşındırılmaması konusunda ısrarlı bir çaba içerisinde olduk.

İki ülke arasındaki bu durumun düzelmesi, barışın tesis edilmesi, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına saygı gösterilmesi gerekir. Kişisel beklentilerle değil; Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasi birikiminin kullanılması yoluyla mevcut sorunun çözümüne ilişkin elimizden gelen katkıyı yapmak isteriz.

Türkiye’nin yetkin kadrolarıyla sorunların çözümünde kolaylaştırıcı olma potansiyeli evvelden beri vardır, var olmaya da devam edecektir. Türkiye’nin yaptırımlara ilişkin bakış açısı bellidir. BMGK kararları çerçevesinde alınan her karara saygı duymanın uluslararası hukuka uygun olacağını düşünüyorum. Bunun dışında alınan kararlara ilişkin ise elbette ülkelerin kendi dinamikleri devreye giriyor.”

Putin’in Türkiye seçimlerinde ağırlığını iktidardan yana kullanmakta olduğuna dair değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Bu değerlendirmeleri duyuyorum ancak gerçeği yansıtmadığına inanmak istiyorum. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin en önemli unsurunun güven olması gerekir. Karşılıklı olarak iç işlerine karışmamak, hele seçim gibi konularda taraf tutan ya da öyle yorumlanan davranışlarda bulunmamak gerekir.” demişti.

“Bizim anlayışımız böyledir. Rusya da ülkelerin içişlerine müdahalelerden duydukları rahatsızlıkları sıkça dile getiren ve bu yöndeki adımların vahametinin bilincinde olan bir ülke. Aksine bir davranış karşılıklı güveni yıpratır, ortadan kaldırır. Buna sebep vermemek gerekir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir