Kaboğlu: Dezenformasyonla gayret teklifi dezenformasyon teklifidir

ANKARA– AK Parti ve MHP’nin “dezenformasyonla mücadele” olarak nitelendirdiği basın kanununda değişiklik yapılmasına dair teklif bu hafta Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye devam edecek.

Teklifin birçok hususuna itirazı bulunan muhalefet bilhassa “sırf halk ortasında kaygı, dehşet yahut panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu sistemi ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe alışılmamış bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli biçimde alenen yayan kimse” için mahpus cezası öngören 29. hususunun çıkarılmasını talep ediyor.

Komisyon görüşmelerini takip eden CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, teklifle ilgili yazılı açıklamasında, “Seçim tarihi süratle yaklaşırken, AKP-MHP ittifakının söz özgürlüğünün zapturapt altına alınması için elinden geleni arkasına koymayarak artık de toplumsal medyayı kıskaca aldı” değerlendirmesinde bulundu.

‘ANAYASA’NIN BİRÇOK UNSURUNA AYKIRI’

İnternet ve toplumsal medyaya ait düzenleme öngören teklifi “demokratik toplumu sönümlendirme girişimi” olarak nitelendiren Kaboğlu şunları söz etti:

“Getirilmek istenen, ‘halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ cürmü, çok istikametli olarak problemli: ‘ülkenin iç ve dış güvenliği’, ‘kamu düzeni’ ve ‘genel sağlık’ kavramları, son derece geniş kapsamlı olup, cürmün objektif olarak çerçevelenmesi olanaksız. “Gerçeğe ters bilgi”, çeşitli kamusal meselelerde neyin “gerçek” olduğunu saptamak kolay olmayıp, tarifi gereği gerçek ya da yanlış olamayacak paha yargılarının da cezalandırılması riskini yaratmakla, Anayasa’nın birçok hususuna muhalif.”

Anayasa Kurulu sözcüsü Kaboğlu, “Siyasetçilerin konuşmalarını canlı olarak yayımlayan kanallara yaptırım uygulayan RTÜK’ün demokratik siyaseti sönümlendirmeye çalıştığı bir sırada, paramiliter nitelikte kelamda bir şirket temsilcisinin (SADAT) ‘Bu vatanı sandıkta teslim etmeyiz’ kelamlarına karşı rastgele bir süreç yapılmayan bir ortamda bu teklifin kendisinin asıl tam bir dezenformasyon önerisi” olduğunu söyledi. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.