Jürgen Klopp’tan Prens William’ın yuhalanmasıyla ilgili çarpıcı kelamlar

İngiltere Premier Lig gruplarından Liverpool Teknik Yöneticisi Jürgen Klopp, FA Cup finalinde evvel ulusal marşı (God Save The Queen -Tanrı Kraliçe’yi Korusun) ve ilahiyi, akabinde sahneye çıkan Prens William’ı yuhalayan taraftarlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Chelsea ve Liverpool ortasında oynanan FA Cup finali öncesinde sahneye çıkan B Positive Choir isimli koro, Hristiyan ilahisi okudu. Koronun ilahisini yuhalayan Liverpool taraftarları, Prens William’ın ismi anons edildikten sonra da protestoya devam etti.

Liverpool taraftarlarının yuhalamaları ulusal marş sırasında doruğa ulaşırken, kimi taraftarların alaylı hareketler yapması yansılara neden oldu.

Liverpool’un Premier Lig’de oynayacağı maç öncesi basın toplantısı düzenleyen Teknik Yönetici Jürgen Klopp, mevzu hakkında sorulan bir soruya cevap verdi. Alman çalıştırıcı, Liverpool taraftarlarından ‘harikalar’ diyerek bahsederken, yuhalamalarının sebepsiz olamayacağını söyledi.

Klopp’un açıklaması şu formda:

“ŞU SORUYU SORMAK EN İYİSİ…”

“Elbette bu bahiste kanılarım var lakin bence bu durumlarda şu soruyu sormak en düzgünü: Neden oluyor? Bir sebep olmasa yapmazlardı. Bunun nedenini anlayacak kadar uzun müddettir burada değilim. Bunun katiyetle tarihi bir geçmişi var ve muhtemelen benim cevaplayabileceğimden çok daha güzel karşılık verebilirsiniz. Taraftarlarımızın birden fazla kusursuz beşerler. Sahiden akıllılar ve nedensiz yapmadıklarını düşünüyorum.”

I News gazetesine konuşan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sözcüsü ise bahse ait, “Jurgen Klopp’un buna dayanak vermesi hakikat değil. Bu gerçek bir utanç” sözlerini kullandı.

Avam Kamarası Lideri Sir Lindsay Hoyle, şunları söyledi: “Bugün Wembley’de Prens William’ı yuhalayan hayranları büsbütün kınıyorum. FA Cup finali, ülke olarak bir ortaya gelmemize vesile olmalı. Bir azınlığının büsbütün utanç verici davranışlarıyla mahvolmamalı. Kraliçe’nin Platin Jübilesi periyodunda bu, fecî bir şey.”

YUHALAMALARIN SEBEBİ NE?

Ulusal marşı yuhalama geleneği Liverpool taraftarları için yeni değil. Taraftarların Thatcher’ın Muhafazakar hükümetini protesto ettikleri 1980’lere kadar uzandığı düşünülüyor.

Bu yuhalamalar, 97 kişinin trajik bir biçimde öldürüldüğü Hillsborough faciasında meydana gelen örtbasların bir sonucu olarak görülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.