İzmir-Buca Metrosu ihalesinde yeni skandal: Biz sizi tekrar eledik

Tunç Soyer idaresindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Buca ilçesinde yapılacak metro inşaatının ihalesi yeni bir skandalla gündem oldu. Belediye Danıştay’ın iptal kararına karşın ihale kurulunu toplayıp yeniden 529 milyon lira daha fazla teklif veren Gülermak’a verdi. İhalede en düşük teklifin sahibi Yapı Merkezi-Nurol iştirakine ise “Biz sizi yeniden eledik” yazısı gönderdi.

DANIŞTAY ‘DUR’ DEDİ

Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Danıştay 16. Dairesi’ne itiraz etti. Son olarak Danıştay 16. Dairesi itirazı oy birliği ile reddetti. Böylelikle iptal kararı katılaşmış oldu. Buna nazaran, belediyenin ihale kurulunu tekrar toplayıp işi kime vereceğiyle ilgili yeni bir karar alması gerekiyordu. Belediye aldığı kararı Yapı Merkez-Nurol tarafına iletti. Nurol-Yapı Merkezi iştirakine gönderilen yazıda özetle “İhaleyi tekrar değerlendirdik ve sizi tekrar eledik” denilirken, İzmir Belediyesi evvelki gün yaptığı açıklamayla da işin Gülermak tarafından kaldığı yerden devam ettirileceğini duyurdu.

ARIOĞLU DOĞRULADI

Tebliğin kendilerine ulaştığını anlatan Yapı Merkezi Holding İdare Konseyi Lideri Ersin Arıoğlu, yaptığı açıklamada “Danıştay da kararı onayladıktan sonra ihale kararının bozulduğu katılaştı. Belediye ihale komitesini tekrar toplayıp kararını yine almış. Bize de bildiri ettiler. Mahkeme yeteri kadar incelenmeden karar verildiği için bozmuştu. Herhalde destekleyici evrak sayısını artırarak tıpkı kararı yinelemişler” dedi. Arıoğlu bundan sonra nasıl bir adım atacakları konusunda ise “Henüz bir karar oluşturmadık” dedi.

DAHA EVVEL DE GÜNDEME GELMİŞTİ

Yapı Merkezi’nin işvereni CHP’li eski milletvekili Ersin Arıoğlu’nun oğlu Başar Arıoğlu, daha evvel bir gazeteye verdiği röportajında CHP’ye liyakat dersi vermişti. 1915 Çanakkale Köprüsü’nü inşa eden ortaklardan olan Arıoğlu “Evet bizim kalbimiz solda atar. Toplumsal demokrasi diye bir şey var. Bunun ne olduğu muhakkak. Ben solcuyum diyerek solcu olunmuyor. Ben 82 yaşında bir mühendisim. Şirketim, Çanakkale Köprüsü’nde vazife aldı. Büyük emek verildi ve çok hoş bir köprü oldu. Hasebiyle bu türlü bir siyasi polemik içine girmek istemem. Bu türlü bir polemik olmaması lazım. Ben bir periyot milletvekilliği yaptım. Yapamayacağımı anlamayınca da ayrıldım ve mesleğime döndüm.” diyerek CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun köprü muhalefetini eleştirdi. Aroğlu İzmir Metrosu ile ilgili de şunları söylemişti:

“3-4 ay evvel yapılan metro ihalesinde biz Yapı Merkezi ve Nurol olarak en düşük fiyatı verdik. Buna karşın ihaleden atıldık, 500 milyon lira farkla iş ikinciye verildi. Asıl bu sorgulanmalı. Nurol Osmangazi’yi, Marmaray’ı yapmış, biz Çanakkale’yi Avrasya’yı yapmışız. Ve diyorlar ki ‘Bunlar işi bilmiyor. Yanlış fiyat vermişler, işi yapamazlar. Ben kendi favorime vereyim’. İhale yapma o vakit. Beni niçin uğraştırıyorsun.”

BELEDİYE: PROJEYE DEVAM EDİLECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Danıştay’ın kararına karşın Buca Metrosu’nun üretiminin önünde türel bir mahzur kalmadığını sav etti. Belediyeden yapılan açıklamada, ihaleye yapılan itiraz üzerine Danıştay’a taşınan davada karar verildiği, Nurol-Yapı Merkezi Ortak Teşebbüsü’nün teklifinin direkt geçerli kabul edilmesi talebinin uygun görülmediği belirtildi. Açıklamada “Danıştay kararı doğrultusunda, Buca Metrosu’nun üretim işi kaldığı yerden devam edecek, İzmir tarihinin en büyük projesi planlandığı biçimde öngörülen takvime uygun olarak yapılacaktır” denildi.

KAYNAK: AKŞAM

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.