İstanbul’da öldürülmüştü! Vardanjani davasında Zindaşti detayı

Şişli’de İranlı teknoloji uzmanı Masoud Molavi Vardanjanı‘nın öldürülmesiyle ilgili davada, 2 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet mahpus, 4 sanık hakkında da 2 yıldan 20 yıla kadar mahpus cezaları talep edildi. Mahkemede dikkat çeken detaylardan biride Naci Şerifi Zindaşti, İran konsolosluk vazifelisi Mohammad Reza Nasırzadeh Noshahr ve Ali Esfanjanı‘nın evraklarının ayrılması talebi oldu. 

İstanbul 39. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Abdulvahhab Koçak ve Veli Sarı getirildi. Tutuklu sanık Cengiz Akin ise, SEGBİS’le duruşmaya bağlandı. Tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Davaya ait görüşünü açıklayan savcı, Masoud Molavı Vardanjanı’nın Şişli’de, 14 Kasım 2019 yılında, sanıklardan Ali Efsanjanı ile birlikte yürürken, Abdulvahhab Koçak tarafından silahlı hücuma uğradığını bildirdi. Sanık Abdulvahhab’ın, cinayetten sonra Birol Özdemir tarafından sanık Naci Şerifi Zindaşti ismine kayıtlı Bakırköy’de bir daireye götürüldüğü belirtildi. 

2 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUS İSTEMİ

Savcı görüşünde, sanık Abdulvahhab Koçak’ın Vardanjanı’yi ‘Tasarlayarak taammüden öldürme‘ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus, müşteki Nuri Özden’i, ‘Kişinin hayatını tehlikeye sokacak biçimde silahla taammüden yaralama‘ kabahatinden 2 yıldan 4 yıl 6 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Savcı, sanık Amin Parvazi’nin ise ‘Tasarlayarak taammüden öldürmeye azmettirme‘ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus ile cezalandırılmasını istedi.

Sanıklar Birol Özdemir, Cengiz Akin ve Veli Sarı’nın ‘Tasarlayarak taammüden öldürmeye yardım etme’ kabahatinden 15’er yıldan 20’şer yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edilen temel hakkındaki görüşte, sanık Siavash Abazari Shalamzari’nin de ‘Suçluyu kayırma‘ ve ‘Resmi dokümanda sahtecilik’ hatalarından 2 yıl 6 aydan 10 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesi de istendi. 

ZİNDAŞTİ DETAYI 

Savcı, haklarında yakalama kararı bulunan sanıklar Naci Şerifi Zindaşti, Mohammad Reza Nasırzadeh Noshahr ve Ali Esfanjanı’nın belgelerinin ayrılmasını talep etti. 

Temel hakkındaki görüşte, haklarında ‘kesin ve inandırıcı‘ kanıt bulunamadığı değerlendirmesiyle, sanıklar Seyed Mohammad Reza Razavi, Ehsan Ghominejad, Sina Forouhar, Houtan Khezerlou ve Aşkın Bulduk hakkında beraat kararı verilmesi istendi. 

“KAMERA LATİFESİ MI BU?”

Sanık Abdulvahhab Koçak cinayetle ilgisi olmadığını ileri sürerek, “Bu beşerler İranlı, ben Adıyamanlıyım. Anam, babam, ceddim, 7 göbek sülalem Türk. Bunları tanımam etmem. Kamera latifesi mı bu? Ben Ali Koçak’ın kardeşiyim. Ali Koçak, Zindaşti’nin sürücüsü. Ben de Naci Şerifi Zindaşti’yi abimin işvereni olduğu için tanıyorum” dedi.

“BEN VATAN HAİNİ DEĞİLİM”

Tutuklu sanıklardan Cengiz Akin ise “Ben vatan haini değilim, sonuna kadar milliyetçiyim. Takdir sizin” dedi. Sanık Amin Parvazi, Veli Sarı, Birol Özdemir, Seyed Mohammad Reza Razavi, Siavash Abazari Shalamzari, Ehsan Ghominejad, Houtan Khezerlou ve Aşkın Bulduk ise hatasız olduklarını belirterek beraatlarını talep etti. 

MUHALEFET ŞERHİ KOYDU

Mahkeme, sanıklar Abdulvahhab Koçak, Cengiz Akin ve Veli Sarı’nın tutukluluk halinin devamına oy çokluğuyla karar verdi. Mahkeme Lideri, mevcut kanıt durumu ve tutuklu kaldıkları müddet nedeniyle daha fazla tutuklu kalmalarının mağduriyetlerine yol açacağı’ görüşüyle, 3 sanığın tahliye edilmesi için muhalefet şerhi koydu. 

ÖDÜLLÜ BİLİM ADAMI OLDUĞU BELİRTİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan davanın iddianamesinde, Vardanjanı’nın, Ali Esfanjanı ile birlikte yürüdüğü sırada, Abdulvahhap Koçak tarafından silahlı hücuma uğradığı anlatıldı. Koçak’ın 11 el ateş ettiği Vardanjanı’nın ağır yaralandığı ve hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. O sırada sokakta bulunan bir kişinin de mermilerden biriyle yaralandığı anlatıldı. İddianamede açık kaynaklardan edinilen bilgilere nazaran, Vardanjanı’nın İran ve ABD vatandaşı, yapay zeka ile ilgili çok sayıda çalışma yapan ödüllü bir bilim adamı olduğu belirtildi. İddianamede konsolosluk vazifelisi Mohammad Reza Nasırzadeh Noshahr’ın başka şüphelilerle birlikte belirli bir plan, tertip ve kapalılık içerisinde hareket ederek, Vardanjanı’nın öldürülmesi için hazırlık yaptığı belirtildi. Cinayetin öncesinde ve sonrasındaki tüm süreci yönettiği, cinayetten evvel daima Ali Esfanjanı ile irtibat halinde kaldığı vurgulandı. Sanık Noshahr’ın olaydan sonra Esfanjanı’nın İran’a gitmesi için yardım ettiği, vazife müddeti sona ermeden de Türkiye’den ayrılarak İran’a gittiği anlatıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.