İspatlandı… CHP’li Belediye Lideri Semih Şahin rüşvet pazarlığında odadaydı

Bilecik’te misyondan uzaklaştırılan CHP’li Lider Semih Şahin’in danışmanı ve tıpkı vakitte belediyenin iştiraki olan Kayı A.Ş’nin İdare Şurası Lideri Selçuk Erdağı, bir AVM’nin müteahhidinden 200 bin dolar nakit ve 130 bin dolar senet rüşvet alırken yakalanınca tutuklandı. CHP’li Semih Şahin, kuşkulu sıfatıyla 7 Temmuz’da Bilecik Adliyesi’nde tabir vermesinin akabinde yaptığı açıklamada olayla ilgisinin olmadığını öne sürdü.

Soruşturmayı tamamlayan savcılık tarafından hazırlanan iddianamede ise Şahin ve Erdağı’nın TCK’nın 252/2 hususu uyarınca rüşvet alma kabahatinden cezalandırılmaları istendi. Selçuk Erdağı’nın, Semih Şahin’in bilgisi ve iradesi dışında hareketlerde bulunmasının mümkün olmadığı, aksinin hayatın olağan akışına alışılmamış olduğu vurgulanan iddianamede, Erdağı’nın belediyeyi adeta bir gölge lider üzere yönettiği tabir edildi.

ŞAHİN’İN BİLGİSİ VE TALİMATLARI KAPSAMINDA HAREKET EDİLDİ

İddianamede, kendi beyanı ve evrak kapsamındaki başka beyanlar dikkate alındığında Selçuk Erdağı’nın, Semih Şahin’in bilgisi ve talimatları kapsamında hareket ettiğinde kuşku bulunmadığı anlatıldı.

İddianamede ayrıyeten, telefon inceleme tutanağına nazaran Erdağı’nın 30 Aralık 2021 günü saat 15.18’de müşteki müteahhit Harun D.’yi arayarak, paranın 42 milyon TL fiyatına çekildiğini, bir milyon TL’yi elden alacaklarını ve anlaştıkları alacaklarından da 500 bin TL’yi sildiklerini söylediği söz edildi.

ŞAHİN İLE ERDAĞI RÜŞVET PAZARLIĞINI BİRLİKTE YAPTI

Kamera kayıtlarına nazaran, bu görüşme sırasında Semih Şahin’in, Selçuk Erdağı’nın odasında olduğu belirtilen iddianamede, muahede gerçekleştiğinde iki şüphelinin birebir ortamda iştirak iradesi içerisinde hareket ettikleri ve TCK’nın 252/3 kararı gereği üzerlerine atılı hatanın gerçekleştiği vurgulanarak, Şahin ile Erdağı’nın rüşvet pazarlığını birlikte yaptıklarına dikkat çekildi.

KAYNAK: SABAH – TUNA ÇAM

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.