İran, Bolton’a suikast savlarını reddetti

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani bahisle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ABD’li yargı yetkililerin “siyasi saiklerle ve geçerli ispatlar sunmadan” bu ülkedeki bir İran vatandaşını suçladığını savundu.

Kenani, “İran, bu komik ve temelsiz suçlamalar mazeret edilerek, İran vatandaşlarına yönelik rastgele bir aksiyona karşı şiddetli ihtarda bulunmakta ve İran vatandaşlarının haklarını savunmak için milletlerarası hukuk çerçevesinde her türlü önlemi alma hakkını gizli tuttuğunu vurgulamaktadır.” sözlerini kullandı.

Washington idaresi, dün İran İhtilal Muhafızları Ordusu mensubu olduğu argüman edilen Şehram Pursafi isimli bir İran vatandaşını Trump devrinde ulusal güvenlik danışmanı olarak vazife yapan Bolton’u öldürme planları yapmakla suçlamıştı.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pursafi’nin muhtemelen İranlı general Kasım Süleymani’nin Ocak 2020’de öldürülmesine misilleme olarak, cinayeti gerçekleştirecek bireyleri kiralamak için saklı bir insan kaynağına 300 bin dolar teklif ettiği öne sürülmüştü.

Açıklamada, Washington’daki federal mahkemede açılan kabahat duyurusunda ismi geçen Pursafi’nin şu an ABD dışında olduğu ve yakalanması durumunda “uluslararası bir cinayet planına maddi takviye sağlamaya çalışmaktan” yargılanacağı bilgisi verildi.

İRAN, BOLTON’U KASIM SÜLEYMANİ SÜİKASTIYLA İLİŞKİLİ OLMAKLA SUÇLUYOR

Trump devrinde 2018-2019’da yaklaşık 1,5 yıl ulusal güvenlik danışmanlığı yapan Bolton, misyon müddeti boyunca ve öncesinde İran’a yönelik sert telaffuzlarda bulunmuş, Bolton’un vazife yaptığı periyotta İran ile ABD direkt çatışmanın eşiğine gelmişti.

ABD, 3 Ocak 2020’de Bağdat Havalimanı’nda Kudüs Gücü Kumandanı Süleymani’nin araç konvoyuna hava saldırısı düzenlemiş, taarruzda Süleymani hayatını kaybetmişti.

İran İhtilal Muhafızları Ordusu kumandanları başta olmak üzere İranlı yetkililer, hücumun faillerinden intikam alınacağını duyurmuştu.

İran, 19 Ocak 2021’de Kasım Süleymani’ye yönelik suikastla kontaklı oldukları savıyla Bolton ve Trump’ın da ortalarında olduğu üst seviye eski ABD’li yetkilileri yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.

HAMANEY’İN İNTERNET SİTESİNDE TRUMP’A YÖNELİK SUİKAST ANİMASYONU

İran önderi Ayetullah Ali Hamaney’in resmi internet sitesinde, İranlı general Kasım Süleymani’ye suikast buyruğunu veren eski ABD Lideri Donald Trump’a suikast düzenlendiğini gösteren bir animasyon yayınlanmıştı.

Son olarak 21 Nisan’da İhtilal Muhafızları Ordusu kumandanlarından Ali İstek Tengsiri, Washington’un Tahran’a yaptırımları kaldırma ve kimi imtiyazlar karşılığında ABD atağında öldürülen Süleymani’nin intikamını almaktan vazgeçme teklifinde bulunduğunu fakat intikam planlarının kesin olduğunu söylemişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.