İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir birinci: ‘Rus korgeneral Ukrayna’ya esir düştü’ argümanı

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşta iki taraf da büyük kayıplar vermeye devam ederken ülkenin güneyindeki kentleri, bilhassa de Donbass’ı geri almaya kararlı görünen Ukrayna bir adım öne geçmiş üzere görünüyor. Tüm bu gelişmelerin ortasında Ukrayna basınına yansıyan bir sav ortalığı karıştıracak üzere görünüyor.

Önce Kiev Post’ta ve akabinde da öteki Ukrayna gazetelerinde kendine yer bulan argümana nazaran bir Rus Korgeneral teslim olarak Ukrayna’ya Esir Düştü.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir ilk

Bu da 2. Dünya Savaşı’ndan beri birinci defa yaşanan bir durum. Bu hafta sonu yaşanan bu olay en az 77 yıldır görülmemiş bir durum.

Bir görüntü paylaşan ve bu imgelerdeki askerlerden birinin Rus Korgeneral Andrei Sychevoi olduğunu tez eden Ukrayna basını görüntü imgelerinden alınan fotoğraflarla Sychevoi’nin üniformalı fotoğraflarını karşılaştırarak argümanını görsel delillerle destekledi.

Resmi olarak doğrulanmadı

Ukrayna basını, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Moskova’nın en yüksek rütbeli subayının esir alındığını yazdı. Fakat bu tezler şimdi ne Rus ne de Ukraynalı kaynaklar tarafından resmi olarak doğrulanmadı.

Kanıt görüntüsünde görülüyor

Videoda, bir küme Rus savaş esirinin Ukrayna tarafından, Harkov kenti yakınlarında sürpriz bir karşı atak sırasında gözaltına alındığı ve ortalarında orta rütbeli bir Yarbay üniforması giyen bir adamın olduğu görülüyor.

Ukrayna medyası, bu adamın, aslında yüksek rütbeli bir Korgeneral ve Rusya’nın Batı Kuvvetler Kümesi’nin kumandanı olan Andrei Sychevoi olma mümkünlüğünün ‘çok muhtemel’ olduğunu tez ediyor.oi

“Kimliğini gizlemek için üniforma değiştirdi” iddiası

Kiev Post, General Sychevoi’nin yakalanmadan evvel kimliğini gizlemek için tez bir biçimde daha düşük rütbeli bir subaya ilişkin üniforma giydiğini tez etti.

Savaş boyunca muteber bir bilgi kaynağı olan gazete, Sychevoi’nin yakalanmasını ‘muhtemel, lakin doğrulanmadı’ başlığıyla duyurdu.

Bununla birlikte, kimi bireyler görüntüde gösterilen adam ile Sychevoi ortasındaki tutarsızlıklara dikkat çekti ve bu da yakalanma konusunda kuşku uyandırdı.

Ünlü gazeteci: Bireyler farklı

Alman Bild gazetesinin saygın bir müellifi olan Julian Röpcke, görüntüdeki manzarayı ve Korgeneral’in üniformalı halini bir tweet’le birlikte şu başlıkla paylaştı: “Aynı fikirde olmayabilirsiniz, lakin benim için bunlar iki farklı kişi.”

Haber doğrulanırsa, Sychevoi, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yakalanan en yüksek rütbeli Rus subayı olacak ve bu da Putin’in ordusu için öteki bir küçük düşürücü darbe olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.