İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı ‘iç savaş kışkırtıcılığı’ diyerek duyurdu: Ümit Özdağ’a cürüm duyurusunda bulunacağız

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın aylık bilgilendirme toplantısındaki konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

BATI KARADENİZ’DE SEL

“İki bin 786 kişi inançlı alanlara başarılı bir biçimde tahliye edildi. 2 vatandaşımızın arama çalışmalarına devam ediyoruz.

Haziran ayı organize kabahatlere da büyük darbe indirildi. 9 organize hata örgütünü tespit ettik.

Demir Yumruk operasyonunda Ankara merkezli 29 vilayette yapılan operasyonda 307 şahıs yakalandı, 67 şüphelinin yakalama çalışmaları devam etmektedir.

TERÖRLE MÜCADELE

2022 Haziran ayında Terör örgütü PKK’ya yönelik faaliyetlerimiz kapsamında; kırsal alanda 8’i büyük, 61’i orta çaplı olmak üzere toplam 12 bin 654 kırsal operasyon ve tüm terör örgütlerinin kentlerde faaliyet yürüten hücre yapılanması ve iş birlikçilerine yönelik bin 421 operasyon yapılmıştır. Bu operasyonlarda ortalarında 1’i liste dışı, 1’i gri 2’si turuncu, 2’si mavi, kategoride aranan teröristlerin de bulunduğu toplam 142 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Haziran ayında 16 terör hareketi engellenmiştir.

Haziran ayı içerisinde 18 bayan hayatını yitirdi.

Haziran ayında terör hataları kapsamında, 16 bin 220 toplumsal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılmış, tespit edilen 6 bin 141 kişi hakkında yasal süreç yapılmış, 87 kişi yakalanmıştır.

KAYIT ALTINDA OLAN SURİYELİ SAYISI

Kayıt altında olan Suriyeli sayısı 3 milyon 648 bin 983…. Yılbaşından itibaren 48 bin 233 göçmen hudut dışı edildi. Haziran ayında ise 16 bin 710 göçmen hudut dışı edildi.

HDP KONGRESİNDE PANKART AÇMA GİRİŞİMİ

Şu ana kadar 6 yakalama ve gözaltı var.15 şahsın yakalanmasına dönük çalışmalar devam ediyor.

ÜMİT ÖZDAĞ’A CÜRÜM DUYURUSU

Bunun çok açık iç savaş kışkırtıcılığı olduğunu düşünüyoruz. Ve bununla ilgili cürüm duyurusunda bulunacağız. Suriyelilerin ülkelerine bayram müsaadesine gidip geri dönüşü kelam konusu değil.”

Ayrıntılar geliyor…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.