Hem Ukraynalı hem Rus güçler ‘bizim’ dedi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde dört ay geride kalırken, Ukraynalıların ‘son kale’ olarak tanımladığı Lysychansk’ta iki ülke de hak ilan etti, çatışmalar şiddetlendi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 24 Şubat’tan beri devam ederken, Ukrayna’nın doğusundaki Lysychansk kentinde, hem Rus hem de Ukraynalı güçler, denetimin kendilerinde olduklarını açıkladı.

Ukrayna, kuvvetlerinin ağır Rus bombardımanına dayandığını söylerken, Rusların kenti ele geçirmediğini de açıkladı. Lakin Rusya tarafından yapılan açıklamada, Rus güçlerin kente muvaffakiyetle girdikleri ve merkezine ulaştıkları duyuruldu. Kremlin güdümündeki Rus medyası, ayrılıkçı yahut Rus güçlerinin sokaklarda geçit merasimi yaptığına dair imgeler yayınladı.

Moskova yanlısı ayrılıkçı Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin Rusya büyükelçisi Rodion Miroshnik, Rus televizyonuna Lysychansk’ın ‘kontrol altına alındığını’ fakat ‘henüz kurtarılmadığını’ söyledi.

Lysychansk, endüstriyel Donbas bölgesinin bir modülü olan Luhansk’ta Ukrayna’nın elindeki son kent olarak öne çıkıyor. Rusya geçtiğimiz ay yakınlardaki Severodonetsk kentini ele geçirmişti.

Luhansk bölgesinin valisi Serhiy Haidai, Rus kuvvetlerinin kuşatma altındaki kente dört bir yandan yaklaştığını, Lysychansk’a yapılan akında bir azalma olmadığını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.