Hazine Bakanı Konuştu! Bu Altcoin Krizi Büyüyor!

Silicon Valley Bank’ın (SVB) başarısızlığı, endüstrinin bazı temel tesisatlarının kontrolden çıkmasına neden olduğundan, Bitcoin ve altcoin krizi Cumartesi günü erken saatlerde vites yükseltti. İşte detaylar…

SVB krizi altcoin yatırımcılarını etkiledi

Düzenleyicilerin kripto parayla bağları olan “banka hücumu” sırasında SVB’yi kapatmasından saatler sonra yatırımcılar parayı hareket ettirmek için çabalarken, stablecoin fiyatları çılgınca dalgalandı ve işlem ücretleri yükseldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SVB, bu hafta iflas eden ikinci kripto bağlantılı banka oldu. Sonrasında, Hazine Bakanı Janet Yellen, SVB’nin çöküşünü tartışmak için üst düzey mali düzenleyicileri bir araya getirdi. Kısa bir süre sonra, kripto piyasaları kargaşaya girdi ve bu da bir yılı aşkın süredir devam eden ayı piyasasının daha da karanlık bir aşamaya girdiğini gösteriyor olabilir.

Kötü haberlerin ardından daha da kötü haberlerin geldiği 2008 küresel mali krizinin yankıları var. ABD Merkez Bankası (FED) gibi sektörü kurtarabilecek bir merkez bankasına sahip olmayan kripto söz konusu olduğunda, bazı yatırımcılar endişelerini dile getiriyor. Circle Internet Financial’ın USDC stablecoin’i, sabit kalması gereken 1 dolarlık fiyatından büyük ölçüde saptı.

Bu, yatırımcıların parayı sabit bir şekilde tutmaları için tasarlanmış bir ürün için üzücü bir gelişme. USDC/USDT çifti Cumartesi günü sabah saatlerinde Kraken borsasında 0.89 dolara kadar düştü. Böylece, Kasım 2022’nin ortalarında Bitcoin ve altcoin borsası FTX fiyaskosunu izleyen piyasa stresinin ortasından bu yana hiç olmadığı kadar düşük seviyeleri kaydetti.

USDC’nin piyasa değeri düştü

Finansal hizmetler şirketi Cuma günü geç saatlerde, dünyanın en büyük ikinci stablecoin’ini destekleyen yaklaşık 3,3 milyar dolarlık rezervin SVB’ye bağlandığını doğruladı. Stablecoin’ler, değerlerini bu rezervlerden alır. Eğer bu stablecoin 43 milyar dolardan fazla değere sahipse bunu desteklemek için bir yerde tutulan 43 milyar dolarlık nakit veya nakit benzeri sabit getirili bir aracı olmalıdır. USDC’nin piyasa değeri şimdi 40 milyar doların altına düştü.

Bu arada USDT, bir noktada Kraken’de ABD doları karşısında 1.06 dolara yükseldi. Ayrıca Bitcoin fiyatı da artış gösterdi. Bir zincirleme işlemi tamamlamanın ne kadara mal olduğunu ölçen gas ücretleri de sıçrama yaşadı. Nansen.ai’ye göre Ethereum için ortalama gas ücreti, Cuma günü erken saatlerde görülen kabaca 20 ila 40 aralığına kıyasla yaklaşık 231 gwei’ye kadar yükseldi.

 Kripto, 2008 krizinin ardından ve bazılarına göre buna yanıt olarak doğdu. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin makalesi, hükümetlerin finansal sisteme para akıtarak destek verdiği bir dünyaya giriş yaptı. Kripto böyle bir merkezi otoriteden yoksun.  Diğer yandan, Razer CEO’su Min-Liang Tan, Cuma günü geç saatlerde Twitter’ın SVB’yi satın alması ve dijital bir bankaya dönüştürmesi gerektiğini tweet attı. Bu tweet’e yanıt olarak, milyarder Elon Musk “Fikirlere açığım,” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir