Güney Kore, Kuzey’e nükleer programı bırakması karşılığında ekonomik yardım önerdi

Yonhap ajansının haberine nazaran Devlet Lideri Yoon, Güney Kore’nin Japonya’nın işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünün kutlandığı bir aktiflikte yaptığı açıklamada, Pyongyang idaresinin nükleerden arındırılmasının Kore Yarımadası, Kuzeydoğu Asya ve dünya genelinde sürdürülebilir barış için gerekli olduğunu söyledi.

Yoon, mayıs ayında Kuzey Kore iktisadının güzelleştirilmesine yönelik duyurduğu planının ayrıntılarına ait bilgiler paylaşarak “Kuzey Kore, nükleer programını geliştirmeyi bırakır, nükleerden arındırılma konusunda gerçek ve sağlam bir süreci başlatırsa öngördüğüm yürekli teşebbüs Kuzey Kore’nin iktisadını ve insanlarının ömrünü kademeli olarak kıymetli ölçüde güzelleştirecek.” tabirini kullandı.

Plan dahilinde geniş çaplı besin programı uygulayacaklarını, elektrik üretim, iletim ve dağıtım altyapısına yardım edeceklerini, memleketler arası ticaret için liman ve havaalanlarının modernize edilmesine yönelik projeleri devreye alacaklarını lisana getiren Yoon, ayrıyeten Kuzey Kore’nin tarım üretimini artırması, hastanelerini ve sıhhat altyapısını iyileştirmesine yardım etme, milletlerarası yatırım ve finansal takviye teşebbüsleri uygulama teklifinde bulundu.

Yoon 21 Mayıs’ta ABD Lideri Joe Biden’in ülkeyi ziyareti sırasında yaptığı bir açıklamada, Pyongyang idaresine diyalog kapısının da açık olduğunu lisana getirmiş, “Kuzey Kore değerli ölçüde nükleer silahlardan arınmaya başlarsa iktisadını ve halkının ömür kalitesini uygunlaştırmak için bahadır bir plan hazırlayacaklarını” belirtmişti.

Yoon’dan Japonya ile alakaları uygunlaştırma mesajı

Yoon konuşmasında ayrıyeten ülkesinin tarihi meseleleri çözerek Japonya ile ilgilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Asya’daki komşular ortasında çözülmemiş tarihi sıkıntıların üstesinden gelmeye yardımcı olmak için Japonya ile geleceğe yönelik bağların geliştirilmesinin ehemmiyetini vurgulayan Yoon, tarihi nedenlerden ötürü yıllardır gergin olan Güney Kore ile Japonya ortasındaki bağları uygunlaştırma bildirisi verdi.

Yoon, “Kore-Japonya ilgileri ortak bir geleceğe yanlışsız ilerlediğinde, iki ülke ortasında var olan tarihi problemleri çözmemize de yardımcı olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Güney Kore Devlet Lideri, ayrıyeten bölgenin yanı sıra memleketler arası barışa ve refaha katkıda bulunmak için iki ülke hükümetlerinin, halklarının iktisat, güvenlik üzere alanlarda kapsamlı iş birliği yapması gerektiğini lisana getirdi.

Mayıs ayında Devlet Başkanlığı misyonuna gelen Yoon, Japonya ile ilgileri geliştirme kelamı vermişti.

Japonya’nın 1910-1945’te Kore Yarımadası’ndaki sömürge idaresi devrinde zorla ve fiyatsız çalıştırdığı personellerin ve yakınlarının Güney Kore’de açtığı davalarda, birtakım Japon şirketlerinin tazminat ödemeye mahkum edilmesi, iki ülke ortasındaki bağlantılarda gerginliğin en önemli nedenlerinden olarak biliniyor.

Bir diğer neden ise İkinci Dünya Savaşı’nda Japon askerleri tarafından Koreli bayanların istismar edilmesi konusu geliyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.