Gram altın rekor tazeledi

Gram altın, ABD’de borç limiti anlaşmasının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından yeni bir rekor seviye testi gerçekleştirerek 1315 TL seviyesine yükseldi. Anlaşmanın Senato’dan da geçmesi halinde ABD’de olası bir resesyon ihtimalinin artacağı, bu durumun da değerli metallerin değer kazanmasına sebep olacağı tahmin ediliyor.

Altın, iki günlük yükselişin ardından ABD borç tavanı anlaşmasının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesiyle yatay seyretti. Spot altın ons başına 1.961 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1.315 TL ile yeni rekor seviyesini gördü.

ANLAŞMA BORÇ LİMİTİNİ 1 OCAK 2025’E KADAR ASKIYA ALACAK

Borç limitini 1 Ocak 2025’e dek askıya alacak olan anlaşmanın bir sonraki durağı Senato olacak. Anlaşmanın Senato’da da kabul edilmesinin hükümet harcamalarında kesintileri zorunlu kılması nedeniyle resesyonu daha olası hale getireceğinden spot altın üzerinde olumlu bir etki yapması bekleniyor.

ALTIN PİYASASI BÜYÜK ÖLÇÜDE FİYATLANDI

ABC Rafinerisi Kurumsal Piyasalar Küresel Başkanı Nicholas Frappell, borç limiti anlaşmasının kabul edilmesinin altın piyasasında büyük ölçüde fiyatlandığını belirtti. Altın yatırımcıların, Fed’in Haziran ayında faiz artışına dair fiyatlamalarını düşürmesiyle salı ve çarşamba günlerinde yüzde 1 yükselmişti. ABD Merkez Bankası yetkilileri önümüzdeki aylarda tekrar zam yapma seçeneğini elinde tutarken borçlanma maliyetlerini sabit tutmayı planladıklarını belirtmelerinin sonrası Haziran ayına dair faiz artışı olasılığı yüzde 60’tan yüzde 40’a geriledi.

Bununla birlikte çarşamba günü ABD ekonomisinin gücüyle ilgili gelen karışık sinyaller veren veriler politika yapıcılar arasında enflasyonla mücadele söz konusu olduğunda önümüzdeki dönemde izlenecek yola dair yaşanabilecek fikir ayrılıklarının altını çizdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir