EYT’de Flaş Gelişme: EYT’de Masadaki Üç Formüller Netleşti! TBMM’de görüşeleceği Tarih Belirli Belli Oldu

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın 5,3 milyon memur ve memur emeklisini kapsayan 3600 ek gösterge çalışması sonrası kontratlı memura yeni haklar tanıyan ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için hazırlanan düzenleme sürat kazandı.

Eksik primli olan vatandaşların EYT düzenlemesi kapsamına girip girmeyeceği merak konusu oldu. Primi eksik olanlara 6 unsurda tahlil imkanı ortaya koyulurken sözleşmeliye takım sıkıntısında de masaya gelen 4 unsur netleşti.

Sabah gazetesindeki habere nazaran; Kontratlı memurlara yeni haklar tanıyan EYT sorununun Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın öncelikli gündemine girdi. 530 bin kamu çalışanını ilgilendiren çalışmanın 2022 yılı bitmeden tamamlanması ve ekim ayı bitmeden de kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

EYT ile ilgili hususlar gündem olmaya devam ediyor. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış, yılını ve primini doldurmuş lakin yaş koşulu nedeniyle emekli olamayan vatandaşlar için bir çalışma kümesi da oluşturuldu.

Bu hususta oluşturulan çalışma kümesini duyuran Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım yıl sonuna kadar çalışmaların tamamlanacağını açıklamıştı.

KADINLARDA 20 ERKEKLERDE 25 YIL SİGORTALI OLMA ŞARTI

8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan vatandaşlar için erkeklerde 25 bayanlar da ise 20 yıllık sigortalı olma kaidesi bulunuyor.

Bunun haricinde de 5000 ile 5975 gün ortasında değişen prim kaidesi bulunuyor. Yaş kaidesi ise kademeli olarak işe giriş tarihine nazaran değişiklik gösteriyor.

23 YIL EVVEL YIL VE PRİM KURALININ YANINA YAŞ KURALI DA GETİRİLDİ

8 Eylül 1999’da çıkartılan yasa ile yıl ve prim kaidesinin yanına yaş kaidesi da getirilmişti.

EYT’liler bu yaş koşuluna takıldıkları için emekli olamıyorlar. Bu durumda yılını ve primini tamamlamış olarak EYT’li olanlar emeklilik hakkının verilmesini bekliyor.

BİRÇOK VATANDAŞ HEM YAŞA HEM EKSİK PRİME TAKILDI

Ancak 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak işe başlayan birçok vatandaşın şimdi primleri tamamlanmadı. Kelam konusu bu vatandaşlardan kimisi çalışma imkanı bulamadığı için primlerini tamamlayamazken kimisi ise kayıtsız çalıştırıldığı için kâfi prime ulaşamadı.

Bu sigortalılar da EYT kapsamına girmek istiyor. Mevzuatımızda bu eksik primlerin tamamlanması için birtakım imkanlar da bulunuyor.

İşte eksik primi tamamlamak için milyonların en çok merak ettiği 6 formül…

3600 GÜN PRİM İLE KISMİ EMEKLİLİK

Mevzuata nazaran 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olup EYT kapsamındaki vatandaşların 3600 günle yani 1 yıllık primle emekli olma imkanları bulunuyor. Şayet kâfi primi tamamlama imkanı yoksa 360/0 gün de emeklilik için kâfi oluyor. Burada emeklilik için üç koşulun yerine gelmesi gerekiyor.

İlk olarak sigortalılık müddetinin 15 yıla tamamlanması gerekiyor. Fakat bu kaide 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan herkes için tamamlandı.

İkinci olarak 4A (SSK) kapsamında 3600 gün primin ödenmesi isteniyor. Üçüncü olarak da bayanlarda 50 erkeklerde 55 yaşın dolmuş olmasına bakılıyor. Bu üç kaideden hangisi en son biterse o tarihe nazaran de emeklilik yaşı belirleniyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI

Eksik primi olan erkek sigortalılar açısından askerlik borçlanması ile tamamlama imkanı da bulunuyor.

Erkekler askerde geçen tüm günlerini satın alarak emeklilik primlerine ekleyebiliyor. Böylelikle EYT için primi eksik olan bir sigortalı bu yolla prim kazanabilir. Askerlik sigortadan evvel yapılmışsa borçlanılan gün kadar işe giriş tarihi de geri çekilerek ayrıyeten bir avantaj da kazanılıyor.

DOĞUM BORÇLANMASI

Primi eksik olan bayan sigortalılar için ise doğum borçlanması imkanı bulunuyor.

Sigortadan sonra dünyaya gelen 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı bulunuyor. Her bir çocuk için 2 yıl yani 720 gün kazanılabiliyor. Böylelikle üç çocuk borçlanan bir bayan sigortalı 2160 gün kazanıp eksik primini tamamlayarak EYT’li olabilir. Burada ne kadar mühlete gereksiniminiz varsa o kadar borçlanabiliyorsunuz.

İHYA İLE PRİM

EYT kapsamı belirlenirken farklı kurumlardan sigortalı çalışmış vatandaşlar da değerlendirilmeyi alınıyor. Bunlardan birisi de Bağ-kur. Bu kapsamda işyeri açmış ya da şirket ortağı olmuş vatandaşlar geçmişte şayet primlerini ödememişlerse günleri donduruluyor borçları da siliniyor.

Ancak bu dondurulan günleri ihya sistemi ile yine kazanmak mümkün. Geçmiş günlerini ihya etmek isteyenler yeni minimum fiyat üzerinden ödeme yaparak günlerinin tamamını alıyor ve primlerine eklettirebiliyor.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

Çalışma imkanı bulamayan sigortalılar eksik primlerini isteğe bağlı sigorta yaptırarak tamamlayabilirler.

SGK’ya verilecek bir dilekçe ile başlayan isteğe bağlı sigortada her ay 30 gün kazanılıyor. 18 yaşından büyük Türk vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmek kâfi oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yapılacak ödemelerin 1261 günü yani 3.5 yılı bulmaması. Bu sayı aşılırsa isteğe bağlı sigorta Bağ-Kur kapsamından olduğu için emeklilik hesabı da Bağkur’a nazaran yapılıyor.

BİR ÖTEKİ İMKAN HİZMET TESPİTİ

Primi eksik olan EYT’liler için bir öteki imkan da hizmet tespit davası.

Geçmişte sigortası yapılmış lakin primi eksik ya da hiç yatırılmamış olanlar ya da sigortasız çalıştırılanlar geçmişe dönük hizmet tespiti yaptırarak bu günlerini tescil ettirebilir giriş tarihini geri çekebilir.

Sigorta girişi yapılıp primi yatırılmayanlar için vakit aşımı müddetine bakılmazken kayıt dışı çalıştırılmış olanlar için geriye gerçek vakit aşımı mühleti bulunuyor.

Sözleşmeli memurlar için Çalışma Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratları Cumhurbaşkalığı İdari İşler Başkanlığı uyumunda çalışma yürütüyor. Kontratlı memurlar için mevcut durumda uygulanan 3+1 formülü masada yer alıyor.

3+1 FORMÜLÜ NEDİR?

Yapılacak düzenlemeyle mevcut sözleşmelilerin tamamının takıma geçmesi bundan sonra kontratlı olarak girenlerin de 3 yıl bekledikten sonra takıma geçmesi gündeme geldi.

Alternatifli taslaklarla hazırlanan çalışmanın ekim ayı bitmeden netleşmesi ve EYT düzenlemesi öncesi Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında imzalanan toplu kontrat metninde “Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, kontratlı işçi mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle kontratlı çalışanın statülerinin yine belirlenmesine ait çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve iştirakiyle 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır” sözü yer almıştı.

530 BİN SÖZLEŞMELİYİ İLGİLENDİREN ÇALIŞMA

Kamuda çalışan 530 bin sözleşmeliyi ilgilendiren çalışmada bilhassa toplumsal ve mali hakların takımlı işçi ile eşitlenmesi kelam konusu olacak.

İşte çalışma taslağının içerisindeki kimi düzenlemeler:

Görevde yükselme imtihanlarına girebilme
İzin haklarının devredilmesi
Yönetici durumlarında istihdam edilme
Kurumlar ortası yer değişikliği hakkı

SON KARARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VERECEK

Burada Çalışma Bakanlığı ile sendikalar ortasında müzakereler sonucu yeni alternatifli taslaklar oluşturulacak. Taslak konusunda son kararı 3600 ek göstergede olduğu üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. Erdoğan’ın onayı sonrası çalışma kamuoyu ile paylaşılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.