Edirne’nin can suyu Tunca Irmağı bataklığa döndü

Kaynağını Bulgaristan’dan alan Tunca Irmağı’ndaki su düzeyinde, hem havzasındaki hem de Edirne’deki yağışların azlığı nedeniyle düşüş yaşanıyor.

Irmağın geçen ay saniyede 14 metreküpe kadar çıkan debisi, 6 metreküp/saniyeye kadar düştü. Su düzeyinin düşmesine bağlı olarak ırmak yatağında kum adacıkları oluştu, çöpler gün yüzüne çıktı ve yüzeyi yosunlarla kaplandı. Bu durum canlıları da olumsuz etkiliyor. Azalan su düzeyine bağlı olarak hem daha az hayat alanı hem de daha az oksijen kalıyor.

ESNAF VE YURTTAŞ RAHATSIZ

Irmakta oluşan görünüm, bölgedeki esnafı ve vatandaşları rahatsız ediyor. Çok sayıda turistin akın ettiği bölgedeki işletme sahipleri, Tunca Irmağının DSİ grupları tarafından, etrafının ise Edirne Belediyesi vazifelileri tarafından bir an evvel temizlenmesini talep etti.

Irmak kıyısında restoran işleten Selahattin Kaya, “Sultanlar ve şenlikler kenti Edirne’mize Tunca Irmağı’nın bu görsel kirliliği maalesef yakışmıyor” dedi. Bölge halkına seslenen Kaya, “Kuraklık var, su gelmiyor lakin bu çöp atmamız için bir neden değil. Lütfen çöplerimizi de nehirlerimize atmayalım” dedi.

“DSİ’NİN BİR TEMİZLEME SİSTEMİ YOK”

Uzun yıllardır etraf konusunda her alanda çalışmalar yaptıklarını söyleyen Edirne Etraf Gönüllüleri Derneği Lideri Ayten Eren, “Yeşil alanlar, ırmaklar ve meralar konusunda pahalı çalışmalar yapmaya çalışıyoruz. İklim değişikliğine bağlı olarak ırmaklarımız kuruyor. Irmak kuruyunca üzerinde ırmak tabanını koruyan nilüferler ve sazlıklar oluşuyor. Bilim insanları bu tabakanın kaldırılmasının hakikat olmadığını söylüyorlar. Zira o bitkiler suyun azalmasına bağlı dengeyi korumak için oluşuyor. Ama ırmak kıyısında yapılan piknik sonrası bırakılan çöpler ırmaktaki sazlıklara takılıyor ve nahoş manzara oluşuyor. DSİ’nin bir temizleme sistemi yok. Bu nedenle etraf ve tabiat dostu beşerler şahsen ırmağa girerek paklık yapıyorlar” tabirlerine yer verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.