Dumankaya İnşaat davasında mahpus ve müsadere kararı

“FETÖ mali yardım” ve “himmet” ismi altında para topladıkları gerekçesiyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinin kayyım atandığı Dumankaya İnşaat şirketinin eski sahiplerinin de ortalarında bulunduğu 8 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, İstanbul 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Serhat ve Uğur Dumankaya, Veysel Erdoğan Bayoğlu, Fuat Nedim Dölen ve Abdullah Yazıcı ile birtakım sanıkların avukatları katıldı.

Müdahil Dumankaya Şirketler Grubu’nu bir avukatın temsil ettiği duruşmada tarafların son beyanları alındı. Sanıklar, savunmalarında beraatlerini talep etti, birtakım sanık avukatları son savunmalar için verilen mühletin kâfi olmadığını söyledi.

2 SANIK BERAAT ETTİ

Davayı karara bağlayan heyet, sanıklar Halit ve Uğur Dumankaya’yı “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden 7 yıl 6’şar ay mahpusa çarptırdı.

Sanıklar Semih Serhat Dumankaya ve Ayla Dumankaya Pirinçci’yi “silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden 6 yıl 10 ay 15’er gün mahpusa mahkum eden heyet, sanık Abdullah Yazıcı’ya “örgüt içerisindeki yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım” hatasından 2 yıl 1 ay mahpus cezası verdi.

Heyet, sanıklar Veysel Erdoğan Bayoğlu ve Fuat Nedim Dölen’in “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasını işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatlerine hükmetti, firari sanık Barış Bedel Dumankaya’nın belgesinin ayrılarak yargılanmasının devamını kararlaştırdı.

Halit, Uğur ve Semih Serhat Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinçci ve Abdullah Yazıcı hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının devamını kararlaştıran heyet, beraat eden Veysel Erdoğan Bayoğlu ve Fuat Nedim Dölen’in ise yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı.

Heyet, “FETÖ ile mali irtibatları ve ilişkileri” olduğu gerekçesiyle ortalarında Dumankaya İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin de bulunduğu 17 şirketin karar katılaştığında müsaderesine hükmetti.

Soruşturma evresinde sanıkların iştiraklerindeki şirketlere TMSF’nin kayyım atanması kararlarının hüküm katılaşıncaya kadar devamını kararlaştıran heyet, sanıkların, müsaderelerine karar verilen şirketlerdeki payları haricindeki tüm şahsî malları üzerindeki önlemlerin kaldırılarak iadesine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.