Çin uzaylı bir medeniyetten gelen sinyaller tespit etmiş olabilir mi?

Leonard David

İnternet, Çin’in yabancı bir medeniyetten gelen sinyalleri yakalamış olabileceğine dair söylentilerle çalkalanıyor.

Haber, Çin’de bulunan “Gökyüzü Gözü” (güneybatı Guizhou eyaletinde bulunan Beş yüz metrelik Diyaframlı Global Radyo Teleskopu) tarafından gerçekleştirilen müşahedeler üzerinde ağırlaşıyor.

SİNYALLER RADYO PARAZİTLERİ OLABİLİR

Devlet takviyeli ‘Science and Technology Daily’ (Bilim ve Teknoloji Gazetesi) isimli gazetenin yayınladığı bir haberde, Pekin Olağan Üniversitesi, Çin Bilimler Akademisi Ulusal Astronomik Gözlemevi ve ABD Berkeley’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi tarafından ortaklaşa kurulan dünya dışı medeniyet arama takımının baş bilimcisi Zhang Tonjie’ye atıfta bulunuldu.

Haberde, Zhang’in, araştırma grubunun, 2019’da toplanan FAST datalarını incelerken 2020 yılında iki tane ilgi cazibeli sinyal kümesi saptadığını lisana getirdiği aktarıldı. Görünen o ki, bu yıl ötegezegen gayelerinden toplanan datalarda yeni bir sinyal tespit edildi.

Bununla birlikte, Zhang’in, bu sinyallerin radyo parazitlerinin eseri olma ihtimalini de vurguladığı aktarıldı. Takip altındaki FAST müşahedelerinin geniş yığınlar halinde olduğu bildiriliyor. (Science and Technology Daily’deki makale, yayınlanmasının akabinde siteden kaldırıldı.)

‘Inside Outer Space’ isimli yayın kuruluşu FAST’e ait söylentilerle ilgili bir bakış açısı elde etmek için, ABD’nin Berkeley kentinde bulunan California Üniversitesi Astronomi Kısmı ve Uzay Bilimleri Laboratuvarı’na bağlı Marilyn ve Watson Alberts SETI (dünya dışı zekâ arayışı) Programı Lideri Dan Werthimer’e ulaştı. Kendisi, Pekin Olağan Üniversitesi SETI araştırmacılarıyla birlikte çalışıyor.

BAZI UZMANLAR BİREBİR FİKİRDE DEĞİL

Wertheimer, FAST’in kaydettiği sinyallerin gelişmiş uzaylılar tarafından üretilme ihtimaline kuşkuyla yaklaşıyor.

“Bu sinyaller radyo parazitinden geliyor; uzaylılardan değil, Dünyalılardan yayılan radyo kirliliğinden kaynaklanıyorlar. Bu durum için kullandığımız teknik terim ‘RFI’, yani ‘radyo frekansı paraziti’dir. RFI, cep telefonlarından, televizyon vericilerinden, radarlardan, uydulardan ve gözlemevinin yakınında zayıf radyo yayınları üreten elektronik aletler ve bilgisayarlardan gelebilir” diyor.

Werthimer, “SETI araştırmacılarının şu ana dek saptadığı bütün sinyaller, öteki bir medeniyet tarafından değil, kendi medeniyetimiz tarafından üretilmiştir” diye ekliyor. “Gezegenimizin yüzeyinden SETI müşahedeleri gerçekleştirmek gitgide güçleşiyor. Git gide daha fazla verici ve uydu inşa edildiğinden, radyo kirliliği daha da makûs bir hale geliyor. Kimi radyo bantlarının SETI maksadıyla kullanılması artık olanaksız bir hale geldi.”

Werthimer, Dünyalıların en nihayetinde SETI araştırmaları gerçekleştirebilmek için Ay’ın uzak tarafına gitmelerinin gerekebileceğini belirtiyor. “Ayın art tarafında kurulacak bir radyo teleskobu, gezegenimizin yaydığı tüm bu radyo kirliliğinden korunacaktır” diyor.

Kaynak: Space

Çeviren: Tarkan Tufan

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.