Çiftçiye ‘aşırı yağışlara karşı toprak kalitesini güçlendirin’ uyarısı

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Volkan Bilgili, çok yağışlar nedeniyle toprakta meydana gelen kaymak katmanının bitkinin çıkışına mahzur olmaması ve randımanı düşürmemesi için çiftçileri ekim öncesi toprakta güçlendirme yapmaları istikametinde uyardı.

Prof. Dr. Ali Volkan Bilgili, AA muhabirine, bölgede son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak meydana gelen çok yağışlar nedeniyle toprak kalitesi düşük alanlarda önemli meseleler yaşandığını söyledi.

Düşük toprak kalitesi nedeniyle bitkilerde kök hastalıkları ve randıman kayıpları meydana geldiğini belirten Bilgili, bilhassa organik husus içeriğinin düşük olduğu, yapı bakımından zayıf topraklarda ekimden sonra meydana gelen yağışları takiben toprak yüzeyinde sert bir tabakanın meydana geldiğini söz etti.

“Toprağın havalanması sağlanmalı”

Geçen hafta bölgeye çok yağış düştüğünü hatırlatan Prof. Dr. Bilgili, her devir bilhassa pamuk ekiminden sonra meydana gelen yağışların akabinde toprağın üst kısmında bu tabakanın (kaymak tabaka) oluştuğunu lisana getirdi.

Bilgili, kaymak katman oluşumunun toprağa ekilen bitkinin çıkışını engellediğini vurgulayarak, “Çıkış olmadığı için orada tekrar bir ekim kelam konusu olabiliyor. Bunun yanında çıkış olmadığı için randımanda de kayıplar oluşuyor. Yağışlarla birlikte toprağa ulaşan nemin uzaklaşamaması yahut toprağın su geçirgenliğinin, yani topraktaki gözeneklerin kapalı olması nedeniyle bitkilerde kök çürüklüğü hastalıkları ve ardından kurumalar meydana geliyor.” dedi.

Tabakanın toprak ile atmosfer ortasındaki su ve hava hareketini engellediğini, böylelikle hastalıkların oluştuğunu anlatan Bilgili, şöyle konuştu:

“Toprak yüzeyinde bu formda kabuk oluşumunun engellenmesi için toprakta kümeleşmenin artırılması, böylece toprak içindeki gözeneklerin, boşlukların ölçü ve oranının artırılmasıyla hem yüzeyden toprak içine hakikat su hareketinin uygunlaştırılması hem de toprağın havalanması sağlanmalı. Bu sorunla uğraş etmek için toprak organik unsurunun artırılması lazım.”Farklı bitki ekimleri toprağı güçlendiriyor

Ekim öncesi toprak hazırlığında dikkatli davranılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Bilgili, toprak kalitesini ve sıhhatini artırmanın ehemmiyetine dikkati çekti.

Bilgili, üreticilerin başta pamuk olmak üzere daima emsal bitkileri yetiştirdiğini lakin toprağı güçlendirmek için bitki zenginliğinin yaygınlaştırılması gerektiğini söz etti.

Bitki zenginliği ile topraktaki organik unsurların artacağını lisana getiren Bilgili, “Organik husus arttığı vakit bu cins hastalıkları engellemiş oluyoruz. Böylelikle kimi tarlalarda ekstra maliyete neden olan sökmelerin önüne geçmiş olacağız. Üreticilerimiz toprağını ekmeden evvel zenginleştirse ve toprak kalitesini artırırsa hem güzel bir tohum yatağı hazırlamış hem de hastalıklara karşı bitkiyi korumuş olurlar.” dedi.

Sert katman toprak erozyonuna da neden oluyor

Prof. Dr. Bilgili, organik husus yetersizliğinin toprağın yağmur ve suya karşı dayanaklılığını azalttığını, toprak yüzeyindeki sert katmanın sulama ya da yağmur sularının toprağın içine sızmasını engellediğini, toprağın içine giremeyen suların da akışa geçerek erozyona neden olduğunu kaydetti.

Yanlış sulama ve çok toprak işlemeden ötürü yüksek oranlarda toprak erozyonunun yaşandığını belirten Bilgili, “Maalesef ovada sulama başlamasından itibaren erozyonla toprak kayıp oranları her geçen gün artmaktadır. Böylelikle hem verimli toprakların kaybı hem de toprakla birlikte toprak içindeki besinler de kaybolmaktadır, topraklar verimsizleşmektedir. Her yıl sulama döneminde ovadan binlerce ton toprak kaybı meydana gelmektedir.” diye konuştu.

Selmanlar Mahallesi’nde yaşayan üretici ve ziraat mühendisi Velit Oğul da son günlerde bölgede meydana gelen yağışlar nedeniyle tarlalarda toprak yapısına bağlı kök hastalıklarının meydana geldiğini söyledi.

Oğul, yaşanan problemler nedeniyle birçok çiftçinin söküme giderek tohumu bir kere daha ekmek zorunda kaldığını, bunun önüne geçmek için topraktaki organik unsurların, toprak kalitesinin artırılması gerektiğini tabir etti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.