CHP mitinginin akabinde: Emniyet’ten ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarına ikaz

ABD Büyükelçiliği, CHP’nin cumartesi günü İstanbul Maltepe’de düzenlediği miting öncesi vatandaşlarını uyarmış ve Türkiye’de daha evvel yapılan protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldığını anımsatıp “Bu mitingde de emsal tedbirlerin alınması kuvvetle olasıdır. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için şovlardan ve protestolardan kaçının” daveti yapmıştı.

Dün düzenlenen mitingin akabinde bu kere Emniyet Genel Müdürlüğü, benzeri bir açıklamayı ABD’deki Türk vatandaşları için yaptı. Emniyet’in Twitter sayfasından “Amerika’da yaşayan Türk Vatandaşlarımıza Uyarımızdır” diyerek yapılan duyuruda şu sözler kullanıldı:

“Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılacak geniş iştirakli tertiplerde vatandaşlarımızın güvenliği için dikkatli olmaları ehemmiyet arz etmektedir.

Amerikan polisi her ne kadar bu tip tertiplerde çıkan protestolar için tedbir alıyor olsa da geçmişte yaşanan olaylarda gerçek mermi ve elektro şok kullanımı, göz yaşartıcı gaz ile müdahale ve şiddet olayları unutulmamalıdır. Bu tip şovlar denetim edilmesi sıkıntı olduğu için şiddete dönüşebilir, bu nedenle bu tertiplerden kaçının.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.