ÇAYKUR’un üçüncü sürgün yaş çay alımları devam ediyor

Alim, Genel Müdürlükte gazetecilere, bu dönem yaş çay rekoltesinde biraz düşüş olduğunu söyledi.

Hava kuralları ve toplanma kaynaklı eser randımanında azalma olduğunu tabir eden Alim, “Üreticilerimiz hiçbir kasvet yaşamadan, kota ve kontenjan uygulaması yapılmadan çayını çok rahatlıkla istediği yere ve istediği fiyata satabildi. Kurum olarak bize gelen çayı işlemiş olduk.” dedi.

Alim, üçüncü sürgün yaş çay alımlarının devam ettiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Birinci sürgünde 212 bin ton yaş çay aldık. İkinci sürgünde 195 bin ton yaş çay alabildik. Üçüncü sürgünde bugün prestijiyle 75 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdik. Bizim amacımız üreticinin bütün çayını alabilmek. Üreticiyi mutlu edebilmek. Olağanda bizim çalışanlarımız 180 gün çalışıyor. O süreç içerisinde kampanyayı da bir biçimde bitirmemiz lazım. Hava kaideleri da uygun olduğu surece çay alımına devam edeceğiz.”

Beyaz çayın kilogramının 1000 lira olmasına karşın 235 kilogram aldıklarını belirten Alim, “Fiyat yüksek olmasına karşın istek olmadı. Yeşil çayda 155 bin ton üretim yaptık.” sözlerini kullandı.

Alim, kuru çay satışında gayeleri doğrultusunda bugün prestijiyle 132 bin ton civarında satış yaptıklarına işaret ederek, “İnşallah yıl sonunda koyduğumuz maksada ulaşmak için rastgele bir aykırılık bulunmuyor. Satışlarımızda rastgele bir ıstırap yok.” dedi.

Genel Müdür Alim, soğuk çay Didi’de amaçlarının 100 milyon litre olduğunu, bugün prestijiyle 65 milyon litreyi geçtiklerini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.