Borsa günün birinci yarısında rekor seviyeyi gördü

Günün birinci yarısında 2.649,61 puanla rekor seviyeyi gören BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 37 puan ve yüzde 1,42 bedel çıkarıyla 2.638,24 puan oldu. Toplam süreç hacmi 21,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Birinci yarıda bankacılık endeksi yüzde 1,46 ve holding endeksi yüzde 2,50 bedel kazandı. Tüm kesim endeksleri yükselirken, en çok kazandıran holding oldu.

Analistler, enflasyon telaşlarının varlık fiyatlarının istikameti üzerinde tesirli olmayı sürdürdüğünü belirterek, ABD’de açıklanan son makroekonomik dataların resesyon telaşlarını yatıştırması ve Çin’in yeni tip koronavirüs salgınını büyük oranda denetim altına almasının akabinde tekrar olağanlaşmaya başlamasının risk iştahını artırdığını söyledi.

Yatırımcıların, bu hafta perşembe günü gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ve cuma günü açıklanacak ABD’nin enflasyon verisine odaklandığını aktaran analistler, bugün yurt dışında data gündeminin sakin olduğunu, yurt içinde ise gerçek efektif döviz kuru bilgilerinin takip edileceğini bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.650 düzeyinin direnç, 2.560 puanın dayanak olarak öne çıktığını kaydetti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.