Bartın’daki deniz kirliliğinin polen kaynaklı olduğu belirlendi

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü‘nden yapılan açıklamada, Amasra ilçesi hudutları içerisinde bulunan Küçük Liman ile Çakraz kıyısında müsilaja (deniz salyası) emsal deniz kirliliğine rastlanıldığının ihbar edilmesi üzerine 1 Haziran’da ilgili yerlerden numune alındığı belirtildi.

Numunelerin tahlil yapılmak üzere TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezine gönderildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Analiz sonucu birinci tespitlerde her iki deniz suyu numunesinin en üstte kalan yüzey katmanında sarı renkli bir oluşum gözlemlendiği, en taban kısımda ise çökelmiş olarak bulunan deniz yosunlarına rastlanıldığı belirtilmiştir. Mikroskobik tahlil sonucu Amasra Küçük Liman ve Çakraz kıyısında deniz yüzeyinde meydana gelen sarı renkli oluşumların polen kaynaklı olduğu tespit edilmiştir.

– Havayla atmosferde taşınan polenler, deniz, göl üzere su kaynaklarıyla buluştuğunda bu su kütlelerinin yüzeyinde bilhassa kıyı bölümü ve kıyılarda birikerek sarı renkli kütlesel oluşumlara sebebiyet verebilmektedir. Polen dışında ayrıyeten her iki bölgeden alınan deniz suyu numunesinde müsilaj oluşumunda rol oynadığı bilinen fitoplankton çeşitlerine rastlanmamıştır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.